AYM: Yasal dernek faaliyetine katılmak suç delili olamaz

0
432

Anayasa Mahkemesi, 2008 yılında MLKP üyesi olduğu gerekçesiyle hakkında örgüt üyeliği cezası verilen Ahmet Urhan’ın “hak ihlali” başvurusunu olumlu değerlendirdi.

Anayasa Mahkemesi, Urhan’a yönelik mahkumiyet kararında yasal statüdeki Sosyalist Gençlik Dernekleri’nin (SGD) “örgütü üyeliği”ne delil olarak gösterilmesinin örgütlenme hakkının ihlali olduğuna hükmetti.

AYM raporunda, “İlk derece mahkemesi kararında bu hususta tatminkâr bir açıklamada bulunmamış, ilgili ve yeterli bir gerekçeye yer vermemiştir” denildi.

AYM’nin raporunda şunlar yazdı:

Başvurucunun örgütlenme özgürlüğü kapsamında kalan eylemlerinin terör örgütü üyeliğinin delili olarak kabul edilmesiyle başvurucunun söz konusu hakkına bir müdahalede bulunulduğu açıktır. Bu müdahale, Anayasa’nın 13. maddesinde belirtilen koşulları yerine getirmediği müddetçe örgütlenme özgürlüğünü ihlal edecektir.

Olayların yaşandığı tarihte başvurucunun mensubu olduğu derneğin (SGD) yasal olduğu hususu ilk derece mahkemesi tarafından kabul edilmiştir. Ancak ilk derece mahkemesi, bu derneğin MLKP’nin yasal zeminde faaliyet yürüten örgütü olduğunu ve doğrudan örgütün amaçları doğrultusunda çalıştığını ifade etmiştir. İlk derece mahkemesi, bu çıkarımı SGD’nin terör örgütü (MLKP) ile bağlantısı olduğu yönündeki bir emniyet raporuna dayandırmıştır. İlk derece mahkemesi kararında bu hususta tatminkâr bir açıklamada bulunmamış, ilgili ve yeterli bir gerekçeye yer vermemiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.