Bağdat’ta Hükümet Karşıtı Gösteriler Yeniden Başladı: 40’dan Fazla Kişi Hayatını Kaybetti

0
503

Irak’ta bir süredir devam eden hükümet karşıtı gösteriler, dün Cuma Namazı sonrası başkent Bağdat başta olmak üzere ülkenin tüm şehirlerinde yeniden başladı.

Hazreti Hüseyin’in ölüm yıl dönümü ve Erbain törenlerine denk gelmesi sebebiyle bir süre ertelenen eylemler 5 gün aradan sonra göstericilerin Bağdat’ta günün ilk saatlerinde yeniden bir araya gelmesiyle alevlendi.

Çok sayıda gösterici, dün sabah saatlerinden itibaren Tahrir Meydanı’nda toplandı. Tahrir Meydanı’nda toplanan göstericiler Al Jumariyah köprüsünden geçerek hükümet binalarının olduğu “Yeşil Bölge”ye girdi. Protestocuları Yeşil Bölge’den çıkarmaya çalışan güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandığı bildirildi. Ayrıca Irak polisinin saldırısı nedeniyle 40’tan fazla kişinin yaşamını yitirdiği, 2 bin kişinin de yaralandığı öğrenildi.

Irak’ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmetinin yetersizliğine karşı 1 Ekim’de başlatılan ve kısa sürede hükümet karşıtı gösterilere dönen protestolarda düne kadar 157 kişi ölmüş ve 5 binden fazla kişi de yaralanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.