Bağımsız Maden İş Örgütlenme Uzmanı Kamil Kartal: Daha önce nasıl kazandıysak bu işi de çözeceğiz!

0
393

Madenciler yürüyor. Haklarını aramak için başlattıkları Ankara yürüyüşünde tüm engellemelere rağmen kararlılıklarını koruyan maden işçileri direnmeye devam ediyor. 

Yürüyüş hakkında son durumu almak için Bağımsız Maden İş Örgütlenme Uzmanı Kamil Kartal ile görüştük. 

Odak: Maden işçilerinin talepleri nelerdir? 

Kamil Kartal: Ücret talepleri var. Ödenmeyen ücretleri var içeride. Çeşitli sosyal hakları var verilmeyen, mesela kömür gibi. Kullanılmayan izin hakları var. Kıdem ve ihbar tazminatları var. Ölen arkadaşlarımızın ailelerinin almaları gereken ölüm tazminatları var. İş kazası sonucunda sakat kalan arkadaşlarımızın açtıkları davalarda kazandıkları tazminatları var. Malullük nedeniyle emekli edilmiş ve meslek hastalığına yakalanmış, davalarını kazanmış arkadaşlarımızın tazminatları var.

Odak: Kaç işçiyi ilgilendiren bir durum peki bu? 

Kamil Kartal: Toplamda bizim tespitlerimize göre 748 kişi görünüyor. Devletin elindeki listede ise 550 kişi var. 

Odak: Daha önce tazminatların verileceğine dair görüşmeler olmuştu galiba. 

Kamil Kartal: Görüştük tabii. Bu zamana kadar 3100 işçinin sorunu çözüldü. Bu madencileri ise (Uyar Madencilik işçilerini) ayrı tuttular. 

Odak: Ankara yürüyüşünüzü soralım. Sizce bu yürüyüşü neden engellemek istiyorlar? 

Kamil Kartal: Bize pandemi kurullarının kararlarını ve İçişleri Bakanlığının genelgesini gösteriyorlar. Ama bizim valiliklere yaptığımız başvuru yazılarına gelen cevaplarda, pandemi kurullarının aldığı kararlarda, bizimle ilgili bir hüküm yok. Ama buna rağmen aslında fiilen bir engelleme var. Pandemiyi ise buna gerekçe yapıyorlar. Madencinin yürüyüşü ciddi anlamda sempati topluyor. Bunun önüne geçmek istiyorlar. Bir de biz AYM’de “şehirlerarası yollarda yürünemez” kararlarını iptal ettirmiştik. Bu dava yüzünden AYM ile İçişleri Bakanı birbirine girdi. Şimdi de bizi engelleyemeyince pandemiyi gerekçe yaptılar.

Odak: Yürüyüşünüz için bir dayanışma geliştirildi. Biz de duyarlı olmaya çalıştık. Nasıldı ilgi? 

Kamil Kartal: Bizim lojistik destek konusunda yani yiyecektir, çadırdır, battaniyedir, tulumdur vb. bir sorunumuz yok. Bunları temin ettik. Fakat güncel masraflarımız çok. Bu yürüyüşler bizi ekonomik olarak zorluyor. Bir dayanışma hesabımız var. Kısmi de olsa oraya yapılan dayanışmalar bizi biraz rahatlattı. Ama masraflarımız çok fazla. Düşünülmeyen şeyler çok.          

Odak: Kaç işçisiniz peki? 

Kamil Kartal: Toplamda 35 kişiyiz. 25-26 tane işçi var. Bir de sendikadan bizler varız. Bunların içerisinde çalışan insanlar da var. Birkaç günde bir değişiklik yapıyoruz ama sınırımızı bu sayının altına indirmiyoruz.

Odak: Aileler ne durumda? 

Kamil Kartal: Biz şimdi Salihlideyiz. Ama Soma‘da da neredeyse her gün eylem yapılıyor. Ermenek‘te, burada, Soma‘da; üç noktada da eylemler devam ediyor. Bu arada farklı kurumlar, sendikalar destek vermeye çalışıyor. Yarın galiba İstanbul’da bir eylem yapılacak.

Odak: Siz ne bekliyorsunuz? Sizce süreç nasıl gelişecek? Bir çözüm olabileceğini düşünüyor musunuz? 

Kamil Kartal: Sorun çözülmeden Soma’ya dönmeyeceğiz. Bu sorun çözülmeden kaç kişi kalırsak kalalım geriye dönmeyeceğiz. Şu aşamada sonuçlarını kesilmek mümkün değil ama bizim kararlılığımız böyle. Çözeceğimize inancımız var ama tabii. Kendimizi sirküle ediyoruz. Daha fazla sayıda insanla burada olmamız bizi ekonomik açıdan da zorlar. Bu devam edecek. Yarın meclisten bir randevu aldık, bu işi çözebilecek yerlerden. Bu gece o görüşmeye gideceğiz. O görüşmede olumlu bir şeyler görür isek belki yürüyüşümüzü durdurur, bekleyişe geçeriz. Soma’ya dönmeyiz ama sorun çözülene kadar yürüyüşü de durdurabiliriz. Bu yarınki görüşmeye bağlı.          

Odak: Direnenler olarak umutlusunuz değil mi? 

Kamil Kartal: Evet. Biz bu işi de alacağız. Daha önce o 3100 kişinin meselesi nasıl çözüldü ise bu da çözülecek. 

Odak: Çok teşekkür ederiz. Başarılar dileriz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.