“Bağımsız” Yargı Saray’da Toplandı

0
499

Tartışmalara konu olan, 50’den fazla baro yönetiminin ve çok sayıda yargıtay üyesinin protesto ettiği Adli Yıl Açılış Töreni bugün Saray’da yapıldı.

Tepkilere rağmen Adli Yıl Açılış Töreni’ne katılacağını belirten ve burada konuşma yapan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “‘Vatan söz konusu ise gerisi teferruattır’ dediğimiz için bugün buradayız. Türkiye Barolar Birliği hiçbir siyasi partinin muhalifi değildir, destekçisi değildir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yaptığı konuşmada, Yargıtay ve TBB Başkanı’na duruşları sebebiyle teşekkür ederken, açılış törenini protesto edenleri provokasyon yapmakla suçladı.

Erdoğan, “Bir takım barolar adli yıl açılışını sırf mekanından dolayı provake ediyor. Bu gazi mekan konferans salonu, kütüphanesi ve müzesiyle milletimizin dolayısıyla da tüm kurumlarımızın evidir. İlk çözmemiz gereken meselerden biri, barolar başta olmak üzere tüm meslek teşekküllerinin seçim yöntemlerinin, temsili demokrasiye uygun hale getirilmesidir.” dedi.

Adalet kavramının önemli olduğunu ve her fırsatta üzerinde uzun uzun durmaya çalıştıklarını belirten Erdoğan konuşmasında şunlara değindi:

“Kuvvetler ayrılığı prensibi demokrasi ve Cumhuriyet’in temelidir. Türkiye darbelerden vesayete kadar pek çok sıkıntılı süreç yaşasa da, kuvvetler ayrılığı fikrine hep bağlı kalmıştır.

Cumhurbaşkanı’na kuvvetler ayrılığı konusunda yöneltilen ithamlar temelsizdir. Demokrasiyi ve onun kurucu unsuru olarak siyaseti yaralamaya çalışmak en başta yargı kurumuna saygısızlıktır. Bu mekan şahsıma ait değil, bu mekan her zaman söylediğim gibi milletin evi. Devletin tüm kurumları bu mekanı rahatlıkla kullanma hakkına sahiptir. Üstelik bu meslek teşekküllerinin çoğulcu demokrasi ile bağdaşmadığı kabul edilen bir gerçek olmasına rağmen böyle bir tartışma yaşanıyor. Bir takım barolar adli yıl açılışını sırf mekanından dolayı provake ediyor.”

Öte yandan açılış töreni için kendisine davetiye gönderilen Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Alican Uludağ ise törene alınmadığını açıkladı. Sosyal medya hesabından durumu açıklayan Uludağ,

“Yargıtay Başkanlığı, adlî yıl açılış töreni için adıma davetiye gönderdi. Sabah töreni izlemek için Saray’a gittim. Listede ‘adınız yok, içeri alamayız’ dediler. Oysa vardı. Sordurdum; Saray, Yargıtay’ın listesinden adımı çıkarmış. Yargı bağımsızlığı mı? Buraya kadar işte.

Saray’daki adli yıl açılış törenine kişisel menfaatim için gitmedim. Halkın haber alma hakkı için oradaydım. İçeri alınıp alınmamak dert değil. Fakat, bağımsız bir yargı organının kendi törenini yönetememesi, basın özgürlüğünün kısıtlanmasına seyirci kalması üzücü ve düşündürücü.” dedi.

İçeri alınmayan Gazeteci Uludağ, Saray kapısında arama noktasında kuyruk oluşturan hakim ve savcıları fotoğraflayarak, “Saray’daki arama noktası; önünde kuyruk oluşturan hakim ve savcılar. Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından aranmayı bekliyorlar…Parti mitinginden bahsetmiyoruz;. yargının adli yıl açılışı.” notuyla paylaştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.