Bakan Selçuk Öğretmen Atamalarıyla İlgili Konuştu: “Bana kalsa 60 bin az 80 bin olsun derim.”

0
409

Katıldığı bir televizyon programında Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk, Şubat ayında yapılacak öğretmen atamalarına ilişkin açıklamalar yaptı.

Atanacak öğretmen sayısının az olması eleştirilerine cevap olarak ülkenin ekonomik koşullarının engel olduğunu belirten Bakan Selçuk, “Öğretmen adaylarımız sanıyor ki ben oturuyorum bir masaya 20 bin, 40 bin, 60 bin yazıyorum. Bu, ülkenin genel ekonomik durumuyla, kabinenin kararıyla, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde sistemin kararıyla olan bir şey bu. Bana kalsa ben ’60 bin az, 80 bin olsun’ derim.” diyerek yanıt verdi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk’un açıklaması şöyle:

“Biz şuna bakıyoruz; ‘Hangi alanda, kaç öğretmen ihtiyacımız var’ diye. Bunun da bir istatistiği var. Bu yazılım diyor ki ‘Senin haritanda şu kadar öğretmen eksiği var, şu branşlarda. Öncelikli olarak nicel açıdan ve coğrafi açıdan bölgesel olarak şuraya şu kadar öğretmen atanması gerekiyor’ diyor. Burada bazı branşlar, örneğin edebiyat ile ilgili gerçekten az alım var. Edebiyat öğretmeni ile ilgili zamanında doyum fazlalaştığı için ihtiyacımız olmayan bir şeyi de almak istemiyoruz.

Kadrolu öğretmen sayısını artırmak istiyoruz. Biz şu anda ücretli öğretmenlik kalksın, diye çaba gösteriyoruz. Nasıl kalkar? Kadrolu öğretmen sayısını artırarak. Bu neye bağlı? Ekonomik imkanlar doğrultusunda. Dolayısıyla benden ‘Şu tarihte, şu rakam’ diye bir atama sayısı beklemesinler. Biz imkanlara bakıyoruz, ‘Ne yapabiliriz’ diye sonra ortaklaşa bir şey çıkıyor. Ona göre de bir kararı duyuruyoruz. Şubat ataması için de böyle bir çalışma devam ediyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.