Bakanlığa Göre Akkuyu Nükleer Santrali’nde Sorun Yok

0
514

HDP Milletvekili Fatma Kurtulan’ın geçtiğimiz Mayıs ayında verdiği soru önergesine 6 sonra yanıt veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Akkuyu Nükleer Santrali’nde beton çatlağı meydana geldiği iddialarını reddetti.

HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, Mayıs ayında Akkuyu’da bulunan Nükleer Santralde reaktörün oturtulacağı temele dökülen betonlarda çatlaklar meydana geldiği iddiasına ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na soru önergesi vermişti.

Önergeye aylar sonra verilen cevapta, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı çatlak iddialarını reddederek, “Akkuyu Nükleer Güç Santrali sahasının zemin özellikleri her bir yapı incelenmiş ve inşaatta kullanılan beton tasarımı mevcut saha koşulları dikkate alınarak yapılmış olup, sahada yapılan inceleme ve denetimlerde bir sorunun olmadığı görülmüştür. Kazaların ne kadarlık bir alanı etkileyeceği kazanın türü ve sınıfı ile orantılıdır. Nükleer santraller rutin işletme koşullarında halka ve çevreye etkisi olmayacak şekilde tasarlanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Fatma Kurtulan verdiği soru önergesinde, nükleer reaktörün oturtulacağı zeminin sağlam olmadığının açıkça bilindiğini ancak bunun kamuoyundan gizlendiğini belirterek, şu sorulara yanıt istemişti.

 •Akkuyu Nükleer Güç Santrali reaktörünün oturtulacağı temeldeki çatlak, reaktörde hangi etkilere neden olacaktır?

 •Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde meydana gelecek herhangi bir kaza veya sızıntı ne kadarlık bir alanı etkileyecektir?

 •Akkuyu Nükleer Güç Santrali sorunsuz çalıştırıldığı takdirde bile ne tür çevresel etkilere sebep olacaktır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.