Bakanlığın Dağıttığı Koyunlar Kısa Sürede Hayatını Kaybetti, Mahalle Karantinaya Alındı

0
506

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın başlattığı Genç Çiftçi Projesi kapsamında Çanakkale’de yaşayan 10 çiftçiye dağıtılan 70 koyun kısa sürede ölürken, mahalle karantinaya alındı. 

Birgün gazetesinin haberine göre, Bakanlık bir program hazırlayarak Çanakkale merkeze bağlı yedi köyün çiftçilerine koyunlar dağıttı. Kısa sürede koyunlar ölünce mahalle karantinaya alındı. CHP, Meclis’e konuyla ilgili araştırma yapılmasını önerdi.

Tehlike Altındayız 

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Çanakkale ve Kepez Belediyeleri’ne gönderdiği bir yazı ile Merkez Kurşunlu Köyü’nde “Koyun-Keçi Vebası” hastalığının çıktığını belirtti ve 32 mahalle için karantina kararı alındığını duyurdu. 

Olayların incelenmesi için aralarında CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’in de bulunduğu milletvekillerinin TBMM Başkanlığı’na sunduğu Araştırma Önergesi’nde şu ifadelere yer verildi: “Kurban Bayramı öncesi Bakanlık projesi kapsamında çiftçilere dağıtılan hayvanlarda son derece bulaşıcı bir hastalık sonucu ölümlerin görülmesi ve Çanakkale Merkez ilçenin karantinaya alınması büyük bir ihmal ve sorumsuzluğun göstergesi. Bakanlık eliyle Çanakkale’de kurban bayramının başlamadan adeta bitmesine neden olan bu beceriksizlik ve ihmal zincirinin sorumluları ortaya çıkarılmalıdır. Hasta hayvanların kontrolden geçirilmeden çiftçilere hibe edilmesi, sadece Çanakkale’de değil, tüm Türkiye’de bayram öncesi çok ciddi bir tehlike yaratmaktadır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.