Baran Barış Korkmaz’a Reva Görülen Adaletsizlik Onandı

0
487

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü son sınıf öğrencisi olan Baran Barış Korkmaz’a verilen 59 yıllık hapis cezası, istinaf mahkemesi tarafından onandı.

Korkmaz, 3 yıl önce evinin yakınındaki komşulardan birisine ait bir bahçede bulunan tüpün bomba amacıyla kullanılacağına ilişkin gizli tanık ifadesi ile gözaltına alınmıştı. Kendisini teşhis dahi edemeyen gizli tanığın anlatımları doğrultusunda Korkmaz ve 3 arkadaşı gözaltına alınmış, “örgüt üyesi olmak” iddiası ile tutuklanmışlardı.

Üç yıldır adaletin yerini bulacağı inancıyla, suçsuzluğunun anlaşılacağını bekleyen Korkmaz’a son duruşmada müebbet hapis cezası ile birlikte 23 yıl ek hapis cezası verilmişti. Korkmaz’ın toplam cezası böylece 59 yıla ulaşmıştı.

Korkmaz’ın tutuklanması ve ceza almasına neden olan Elazığ istihbaratındaki yüzbaşı ile Pertek İlçe Emniyet Müdürü ise şuan “FETÖ” soruşturması kapsamında tutuklu olmasına rağmen mahkeme haklarında hazırlanan temelsiz iddiaları dikkate almış, Korkmaz’a bu denli yüksek bir ceza vermişti.

Korkmaz’ın avukatı Mehdi Özdemir, Yargıtay’a başvurarak onanan cezaya itiraz etti. Özdemir, mahkemenin kararının yanlış ve hatalı olduğunu söyleyerek, “Çok ağır bir cezadır. Ortada bir eylem ve zarar gören kimse olmazken müvekkilim olmamış bir eylemden dolayı ‘Kasten adam öldürme’ ve mahkeme tarafından çürütülmüş deliller üzerine ceza aldı. Bu karar aynı zamanda Türkiye’de bir ilk. Çünkü olmayan bir eylem üzerinden müvekkilim ceza alıyor. Yargıtay umarım bu hatalı karardan vazgeçer ve müvekkilin tahliyesine karar verir” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.