Başak Demirtaş: Korkmuyoruz, Mücadeleye daha kararlı devam edeceğiz.

0
1380

Göteborg Kitap Fuarı’nda konuşan Başak Demirtaş hapisteki eşi Selahattin Demirtaş’ın yaşamını, mücadelesini ve hapisteki hayatını anlattı. Başak Demirtaş, Selahattin Demirtaş’ın tutucu bir aile çevresinden geliyor olduğu halde özellikle kız kardeşleriyle ilişkisinden başlayarak kadın erkek eşitliğini gözettiğini ifade etti. Kitap Fuarı’nda 11.40’da başlayan etkinliğe Türkiye kökenli insanlardan çok İsveçliler katıldı.

Etkinliğin ardından Göteborg Kitap Fuarı’nı gezdik. Hıncahınç dolu olan mekanda Sol Parti (V) eski milletvekillerinden ( Partisiyle anlaşmazlık nedeniyle şimdi bağımsız milletvekili) sosyalist Aminah Kakabaveh ile karşılaştığımıza özellikle sevindik.

Hammarkullen Folket Hus salonundaki etkinlik planlandığı gibi saat 15:30’da başladı. Sunuşu Olaf Palme Vakfı’ndan Anna Sundström yaptı. Ardından moderatör Helin Şahin konuşmacılara sorular yöneltti. Sorulara Başak Demirtaş ile Demirtaş’ın kızkardeşi ve avukatı Aygül Demirtaş Gökalp birlikte cevap verdiler. Başak Demirtaş’ın eşiyle görüşmek için her hafta Diyarbakır’dan Edirne’ye 1600 kilometrelik yol kat ettiğini öğrendik. Moderator’ün “Baskılara nasıl katlanıyorsunuz, burada biz Facebook’ta bir şey paylaşmaya bile korkuyoruz” şeklindeki sorusu üzerine Başak Demirtaş “Korkmadık, korkmuyoruz; daha cesaretli ve daha kararlı mücadele edeceğiz” diye tekrarlayarak cevap verdi. 

Etkinliğe Türkler ve Kürtler ilgi gösterdiler. Avukat Aygül Demirtaş Gökalp hukukun siyasi irade tarafından belirlendiği dava sürecini anlattı. Dayanışmanın Türkiye’de güçlü olduğunu, Avrupa’da da etkili olacağını belirtti. Kart ve mektup göndermekten hem Türkiye hem Avrupa’da ilgili kurumlara başvuruya ve mahkemelere katılmaya kadar çeşitli dayanışma yollarına işaret etti.

Odak İsveç

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.