Başak Demirtaş üzülerek öğretmenlikten istifa ettiğini açıkladı

0
200

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutsak olan HDP Eş Genel eski Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, öğretmenlikten üzülerek istifa ettiğini açıkladı.

YenidenTV’den Ayşegül Doğan’ın sorularını yanıtlayan Başak Demirtaş, 15 gün önce Milli Eğitim Bakanlığı’na istifa dilekçesini verdiğini belirtti. İstifa kararını, “Hayatımda aldığım en zor kararlardan biriydi” olarak açıklayan Demirtaş, şunları ifade etti: “Sizlerin vesilesiyle açıklamış olayım; ben yaklaşık 15 gün önce Eğitim Bakanlığı’ndan istifa ettim. Çok üzülerek verdim bu kararı, ama biraz da mecbur kaldım. Biliyorsunuz Selahattin yaklaşık 4 yıldır tutuklu ve bizlerden bin 700 km uzaklıkta, bir cezaevinde halen rehin olarak tutulmaya devam ediliyor. Ve siz bir öğretmenseniz ve bir kamusal alanda hizmet yürütüyorsanız, bunun türlü türlü zorluklarıyla karşılaşabiliyorsunuz. Ben mesela hafta içi bir gün Edirne’ye gitmek için yollarda oluyordum. Bazen işte kış saatleri, kış koşulları çok daha zor oluyordu. Hava muhalefeti ve uçak saatleri dolayısıyla da iki gün ve üç gün boyunca sürüyordu bu yolculuklarım.

Elbette bugüne kadar öğrencilerimi mağdur etmeden bu süreci yürütmeyi başarabildim. Ancak bir de bu salgın nedeniyle koşullar gittikçe zorlaştı. Bende de şöyle bir endişe oluştu; ‘Yani ben öğrencilerime bundan sonra, bu koşullarla birlikte yeterince verimli olabilecek miyim?’ Bu soruyu sordum kendime. Gönül rahatlığıyla ‘Evet’ diyemedim. O nedenle istifa etme kararı aldım.”

Ayrıca Demirtaş, “Ama ben öğretmenlikle ilgili, öğretmenliğin, kamusal bir mesleğin, kanunlar ve yasaklarla sınırlanmış kalıplarına sığdırılamayacak kadar, çok büyük bir, yüce bir meslek olduğunu düşünüyorum. O nedenle hani emekli de olsanız, kamusal hizmetini de bıraksanız öğretmenliği asla bırakamıyorsunuz. Çünkü öğretmenlik yalnız bir meslek değil, bence bir yaşam biçimi. Elbette öğretmenliğim ömür boyu sürecek” diyerek, öğretmenliğin bir yaşam biçimi olduğunu ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.