Basında Ağustos Ayı Bilançosu: 15 Gazeteci Gözaltına Alındı, 700 Habere Erişim Engellendi

0
494

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ), Ağustos’ta gazetecilere yönelik hak ihlalleri raporunu açıkladı. Rapora göre sadece Ağustos ayında 15 gazeteci gözaltına alınırken, 700 habere de erişim engeli getirildi.

Ağustos ayında da gazetecilere yönelik baskıların artarak devam ettiği belirtilen raporda, “Her ay gazeteciler gözaltına alınıyor, tutuklanıyor, yargılanıp cezalandırılıyor. Ağustos ayında gazetecilere yönelik baskılar zirve yaptı. Gazeteciler defalarca engellendi, haklarında soruşturma ve dava açıldı. Yüzlerce haberin erişimi engellendi.” denildi.

Basına dönük keyfi ve yasa dışı baskıların son bulmasının talep edildiği raporda, Türkiye’de 146 gazetecinin halen tutuklu bulunduğu açıklandı.

Demokrasi ve hukuktan söz etmek için tutuklu tüm gazetecilerin serbest bırakılması gerektiğinin altı çizilen raporda, “Hükümet, Türkiye’nin demokratik bir ülke ve hukuka saygılı olduğunu savunuyorsa, derhal tutuklu gazetecileri serbest bırakmalı, gazetecilere dönük baskılara son vermelidir.” ifadeleri kullanıldı.

Hak ihlalleri raporuna göre Ağustos ayında 15 gazeteci gözaltına alındı. 2 gazeteciye soruşturma açıldı. 5 gazeteci hakkında dava açıldı. 1 gazeteciye yaptığı haberler nedeniyle 2 yıl 4 ay hapis cezası verildi. 700 habere erişim engellendi. 1 gazetecinin evine baskın yapıldı. 2 gazeteci darp edildi. 1 gazeteci silahlı saldırıya uğradı. 1 gazeteci baskılardan kaynaklı mesleği bıraktı.

Ayrıca belediyelere kayyum atanmasına karşı yapılan protesto eylemlerini takip etmek isteyen gazetecilerin Van, Mardin, Diyarbakır ve İstanbul’da engellendiği vurgulanan raporda, RTÜK’e internet üzerinden yayın yapan radyo ve televizyonlara sansür yetkisi verildiği de belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.