Berkin Elvan davası yine ertelendi

0
450

2013 yılında Gezi Direnişi sürecinde Okmeydanı’nda evden ekmek almaya giderken polisin attığı biber gazı ile ağır yaralanan ve yaşamını yitiren 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın öldürülmesi olayı ile ilgili açılan dava sürüyor. Dava, bugün bilirkişi raporunun sunulmasının ardından 5 Şubat 2020’ye ertelendi.

Davaya verilen bilirkişi raporunda Zet silahını ateşleyen sanık polisin, biber gazı kullanmada “bilinçli olduğu” sonucuna varılmış; olay yerinde ve saatinde ise göstericilerin eylemi olmadığı tespit edilmişti.

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 15. celseye, “Olası kasıtla öldürmek” suçundan müebbet hapsi istenen ve tutuksuz yargılanan polis memuru F.D. Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nden katıldı. Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, babası Sami Elvan ve kardeşi Gamze Elvan duruşmada hazır bulundu. Duruşmayı çok sayıda izleyici de takip etti.

Duruşmada tanık olarak dinlenen polis memuru Yalçın Şengör, “O günü hatırlamak çok zor. 6 sene geçmiş. O günlerde 4-5 farklı yerde bulunuyorduk. Görev yaparken, kim vardı kim yoktu hatırlamıyorum. O günlerde İstanbul’un çevre illerinden takviye ekipler geliyordu. Okmeydanı bölgesinde görev yaptık mı hatırlamıyorum. Gezi olayları sırasında zet silahı kullanıp kullanmadığımı hatırlamıyorum” dedi.

“Raporda eksik” diye duruşma ertelendi

Mahkeme başkanı, duruşmada mahkemenin istediği unsurları içeren Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) raporunun henüz mahkemeye ulaşmadığını kaydederek, “Gelen bilirkişi raporları bizim istediğimiz unsurları içermiyor. Zet tüfeğine ilişkin jandarmanın raporları geldi ancak bizim mahkememizin istediği raporlar gelmedi. Bu nedenle ATK’dan yeni rapor istenecek. Dosya bu beklenen rapor geldikten sonra karar aşamasına gelmiş olacak. Mahkemenin duruşmaları uzatma gibi bir gayreti yok. Biz elimizden gelen neyse hepsini yerine getiriyoruz.” dedi.

Elvan ailesinin avukatı ise, “Mahkemenin yaptığı keşif boşa çıkarılmaya çalışılıyor. Elimizdeki rapor sanığın çocuğu bilinçli bir şekilde vurduğunu gösteriyor. Olay anında bir toplumsal gösterinin olmadığı da bu raporda mevcut” ifadelerinde bulundu.

Mahkeme heyeti, tanık Muhammed Akkaya hakkında yeniden zorla getirilmesine karar verdi. Heyet, tarafların esasa ilişkin savunmasının alınmasının ardından iddia makamından mütalaa alınmasına hükmetti. Heyet, dosyanın Adli Tıp Kurumu’ndan dönüşünün beklenilmesine karar vererek, duruşmayı 5 Şubat’a erteledi.

“Bu dava Türkiye’nin davası”

Duruşma sonrası adliye önünde konuşan baba Sami Elvan, “Bu davanın bizim davamız olmadığını defalarca söyledim. Yine söylüyorum. Bu dava bizim davamız değil. Bu dava bütün Türkiye’yi ilgilendiren, Gezi’ye çıkan, o sokaklara inen herkesin davası. Berkin sıradan bir çocuktu. Ama şu an hepinizin çocuğu. O bakımdan biz adalete aç kalmış bir aile olarak bugüne dek yaşananları hep ifade ettik. Bu günden sonra da böyle bir olayın gelişmemesi için, Elvan ailesi olarak biz mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğiz. Adalet nerede varsa orada olacağız. Ama bu süreçte bizi yalnız bırakmamanızı, bize destek olmanızı istiyoruz. O gün Gezi nasılsa burada öyle bir duruşma bekliyorum. Şimdiden çağrım odur. Hepinizi 5 Şubat’ta buraya bekliyorum. Biliyorum o duruşmadan bir şey çıkmayacak. Gerçek adalet çıkmayacak. Ama biz hep birlikte olursak adaleti kendi ellerimizle bulabiliriz. Mücadele edersek belki bunu döndürebiliriz. Belki bir daha Berkinleri öldürtmeyebiliriz. Çocuklarımızı yaşatabiliriz. Benim oğlum geri gelmeyecek. Bunu çok iyi biliyorum. Bunun ceza alması da beni hiç ilgilendirmiyor. Ama geleceğimizi ilgilendiriyor. Bunu hepinizin bilmesini istiyorum. Beni hakikaten ilgilendirmiyor. Çünkü çocuğum geri gelmeyecek. Ama toplumumuzu ilgilendiriyor. Adaletin tecellisi hepimiz için hayırlı olacak.” diyerek 5 Şubat’ta duruşmada olunması için çağrıda bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.