Beyşehir Gölü kurumaya başladı: Su 50 metre çekildi

0
126

Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olarak bilinen ve Konya ile Isparta il sınırları içinde bulunan 656 kilometre yüz ölçümüne sahip Beyşehir Gölü kuraklık alarmı veriyor.

Çarşamba Çayı ile Konya Ovası’nın sulanmasına katkı sağladığı gibi çok sayıda balıkçının da geçim kapısı olan göl, kurumaya başlayarak 50 metre geri çekildi.

Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hasan Kurt, Beyşehir Gölü’nün de diğer göller gibi küresel ısınmadan nasibini aldığını ancak aynı zamanda bilinçsiz sulama ve gölü besleyen kaynaklara yapılan barajların da varolan duruma sebep olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Dünya çapında küresel ısınmadan dolayı bütün göl ve göletlerimizde çekilme meydana geldiği gibi aynı Beyşehir Gölü’nde de beklentilerin çok üstünde bir suyun azaldığını görüyoruz. Beyşehir Gölü, ağlıyor diyebiliriz.

Bu durum küresel ısınmanın yanı sıra birincisi hoyratça sulamalardan meydana geldi. İkinci sebepse Beyşehir Gölü’nü besleyen dere ve akarsuların bazılarının önüne barajların yapılması ve yapılan barajlarında su tutmamasıdır. Şu anki yapılan barajlar su tutmuyor. Tam tersine Beyşehir Gölü’ne gelen akarsularında damarları kesildi.”

Beyşehir Gölü’nde, balıkçılık yapan 466 tane ruhsatlı teknenin varolduğunu belirten Kurt, “Balık tutamıyorlar. Suyun olmadığı yerde balık olur mu? Tabi ki avcılıkta dibe vurmuş vaziyette.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.