Bolivya’da ABD darbesi: Morales istifa etti

0
477

Bolivya’da seçimlerde Morales’in ilk turda kazanması sonucunda ABD yanlısı sağcı gruplar gerilimi tırmandırmış, ülkede şiddet eylemleri başlamışlardı. Bolivya Genelkurmay Başkanı Williams Kaliman, Devlet Başkanı Evo Morales’e “ülkedeki istikrarın yeniden sağlanacağı” iddiasıyla istifa çağrısı yapmıştı.

Durumu “devlet darbesi” olarak niteleyen Morales, “Kardeşlerim, mücadelemizin son bulmadığını söylemek istiyorum, biz eşitlik ve barış için mücadeleye devam edeceğiz. Şu anda bir devlet başkanı olarak yükümlülüğüm, durumu sakinleştirmek için yöntem bulmak” diyerek istifa ettiğini açıkladı.

Devlet Başkan Yardımcısı Alvaro Garcia Linera da, bir Kızılderili Başkanın yardımcısı olduğu için gurur duyduğunu ve daima ona sadık kalacağını söyleyerek istifasını açıkladı.

Linera, “Biz hidrokarbürü, doğal zenginlikleri millileştiren bir hükümetiz. Biz Bolivyalıların yüzde 30’unu yani 3 milyon Bolivyalıyı fakirlikten çıkarıp, orta gelir grubuna yükselttik. 200 bin Bolivyalıya ev yaptık. Hiçbir zaman maaş ödemek için yabancıların önünde eğilmedik ve kıtada en hızlı büyüyen ülke olduk” dedi.

Morales Twitter hesabından yaptığı açıklama ile hakkında çıkarılan yasadışı tutuklama emrini de kınadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.