Bolivya’da Faşist Darbeci Geçici Hükümetten Yeni Kararname: Polis ve Jandarmanın Cezai Sorumluluğu Olmayacak

0
397

Bolivya’da Devlet Başkanı Evo Morales’i istifaya zorlayan faşist darbenin ardından, geçici Devlet Başkanı Jeanine Anez’in imzasıyla yürürlüğe yeni bir kararname girdi. Bu kararnameye göre darbe karşıtı gösterilerde, ordunun ve polisin protestoculara “meşru müdafaa ve zorunluluk halinde” bulunduğu müdahaleden dolayı cezai sorumlululuğu olmayacak.

Kararnamede, “Kamu düzenini ve istikrarının tesis edilmesi için düzenlenen operasyonlara katılan silahlı kuvvetler mensupları, görevlerini yerine getirdiği sırada meşru müdafaa ve zorunluluk halinde bulundukları müdahale nedeniyle cezai sorumluluktan muaf tutulur.” ifadesi yer aldı.

Diğer yandan istifa eden Devlet Başkanı Evo Morales’in partisi Sosyalizm Hareketi (MAS) milletvekilleri, seçim tarihi belirlemek için parlamentoda oturum düzenleyeceklerini belirtti. 

Görevini bırakmak zorunda kalan ve Meksika’ya iltica eden Morales’in partisi MAS’a bağlı parlamenterler, geçici devlet başkanlığına getirilen Jeanin Anez’in ilan etmediği seçim tarihini, çoğunlukta oldukları Çokuluslu Yasama Meclisinde (ALP) yarın yapılacak oturumla belirlemeyi planlıyor.

Ülke basınındaki haberlere göre iki gün önce muhaliflerin katılmadığı oturumda ALP’nin üst kanadı Senatörler Meclisi Başkanlığına seçilen Eva Copa ve Milletvekilleri Meclisi Başkanlığına seçilen Sergio Choque, muhaliflere “ülkeyi siyasi krizden çıkarmak için düzenlenecek oturuma” katılma çağrısı yaptı.

Seçimlerde yüzde 4 oy alan muhalif aday ve Senatör Oscar Ortiz ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile MAS’ın düzenlenmesini istediği oturumun yasa dışı olduğunu iddia etti.

MAS’ın, Morales ve Devlet Başkan Yardımcısı Alvaro Garcia Linera’nın istifalarının ALP’de kabul edilmesine yanaşmadığına işaret eden Ortiz, bu hamlenin ülkedeki geçiş hükümetini sarsmak amacıyla yapıldığını öne sürdü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.