Bolivya’da sosyalistler üstünlüğü sağladı

0
464

Bolivya’da sosyalistler yeniden meclisteki üstünlüğü geri aldı. Evo Morales, ülkesinde yaşanan olaylara ilişkin Papa ve Birleşmiş Milletler’den arabuluculuk görevi üstlenmelerini istedi. Birleşmiş Milletler, gelişen olaylar ile ilgili bir temsilci göndereceğini söyledi.

ABD’nin desteklediği bir darbe ile istifaya zorlanan ve Meksika’ya gitmek durumunda kalan Evo Morales, BM ve Papa Franciscus’a ülkesinde yaşanan siyasi kriz için arabuluculuk etmeleri çağrısında bulundu. Darbenin ardından meclisten uzaklaştırılan sosyalist MAS milletvekilleri ise yeniden meclis üstünlüğünü sağladı.

Morales: “Hala Devlet Başkanıyım”

Morales, Meksika’da Associated Press ile yaptığı söyleşide, Bolivya yasama meclisi henüz istifasını kabul etmediğinden, hâlâ ülkesinin devlet başkanı olduğunu belirterek, “Meclis istifayı ya kabul ya da reddetmeli. Kabul etmez ya da reddetmezlerse hâlâ devlet başkanı olduğumu söyleyebilirim” ifadesini kullandı.

“ABD darbenin başında”

Evo Morales, Bolivya ordusu içinde bazı askerlerin kendisini istifaya zorlayan subaylara karşı “ayaklanma” planladığı yönünde bilgi aldığını belirtirken, Bolivya Genelkurmay Başkanı Williams Kaliman’ın “ihaneti karşısında hayrete düştüğünü” dile getirdi.

ABD’nin kendisini ülkesinden ayrılmaya zorlayan “darbenin” arkasındaki “büyük komplocu” olduğu görüşünü aktaran Morales, Bolivya’ya diyalog ve sükûnet çağrısında bulundu. Evo Morales, destekçileri için de “Onlara çok sabır göstererek ve barışçıl bir mücadeleyle demokrasiyi ayağa kaldırmak zorunda olacağımızı söylemek istiyorum” diye konuştu.

Sosyalistler yeniden çoğunluk

Öte yandan Bolivya’da Evo Morales’in partisi Sosyalizme Doğru Hareket (MAS), mecliste üstünlüğü sağladı. Yeni meclis başkanı olarak MAS üyesi Eva Copa seçildi. MAS’lı vekiller, meclisin üçte ikisinden fazlasını oluşturuyor.

Bolivya Anayasası’na göre Eva Copa’nın meclis başkanı olmasının ardından, kendini başkan ilan eden Jeanine Añez’in hiçbir yetkisi bulunmuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.