Bolsonaro Sağlık Bakanlığı’na General Atadı

0
182

Brezilya’da korona salgını etkisini artırırken faşist Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, eski bir general olan ve sağlık alanında herhangi bir tecrübesi olamayan Eduardo Pazuello’yu geçici olarak sağlık bakanlığı görevine atadı. Bu atama, Bolsonaro’nun ülkenin yönetimine giderek daha fazla asker kökenli kişileri getireceğini gösteriyor.

Önceki Sağlık Bakanı Nelson Teich, 17 Nisan’da göreve başlamış, Devlet Başkanı Bolsonaro ile anlaşmazlık nedeniyle bir aydan kısa süredir sürdürdüğü görevinden geçtiğimiz hafta istifa etmişti.

Bakan, Bolsonaro’nun koronavirüs tedavisinde bir sıtma ilacı olan hidroksiklorokin kullanımını artırma planlarına direnmiş ve ilacın yan etkileri olabileceği uyarısında bulunmuştu. Teich ayrıca, Bolsonaro’nun ülkedeki ekonomik faaliyetlere hızlı bir biçimde dönme çabalarına karşı çıkmıştı.
Teich, istifasından önce LinkedIn’de yayınladığı bir makalede, “Sanki bir grup, insanlar ve sağlığa, bir diğer grupsa piyasa, şirketler ve paraya odaklanıyor gibi bir hal var. Ancak bu bölünmüş, düşmanca ve belki de radikal anlayış, topluma yardım edecek olan anlayış değildir” ifadelerini kullanmıştı.

Teich’den önceki Sağlık Bakanı Luiz Henrique Mandetta, valiler ve belediye başkanlarının getirdiği sosyal mesafe kurallarını desteklemesi üzerine, 16 Nisan tarihinde Bolsonaro tarafından görevden alınmıştı.

Bolsonaro, ilkin korona salgınını küçük bir grip” şeklinde nitelendirmiş ve virüse karşı dua etme çağrısı yapmıştı. Dünya Sağlık Örgütünce (DSÖ) önerilen mesafe kurallarının Brezilya ekonomisini yok ettiği görüşünde olan Bolsonaro, sermaye sahiplerinin karları için her şeyin ” normal” devam etmesi gerektiğini düşünüyor ve bunu uygulamaya zorluyor.

İşçi Partisi, korona salgının yol açtığı sağlık krizindeki kötü yönetimi nedeniyle Bolsonaro için azil sürecinin başlatılması için resmî bir dilekçe sunacağını açıkladı. Bu kararın ardından açıklama yapan, İşçi Partisi Başkanı Gleisi Hoffman, ‘‘Bolsonaro içinden geçtiğimiz krize yanıt verme kabiliyetine sahip olmadığı gibi ülkeyi yönetecek koşullara ve idari ve beşeri kapasiteden de yoksun’’ belirterek, devlet başkanının bütün dünyayla kavga ettiğini ve Brezilya halkını korumadığını sözlerine ekledi.

Brezilya, Latin Amerika’da salgının merkezi durumunda ve korona virüsü vaka ve ölüm sayısı yüksekliği bakımından da dünyada altıncı sırada yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.