Bu da Oldu, Kafeye “Genel Ahlak Kurallarına Uymayan Giremez” Afişi Asıldı

0
319

Mardin Artuklu Üniversitesi kampüsünde bulunan ve Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Gençlik Merkezi bünyesinde açılan Genç Kafe’nin girişine “Genel Ahlak Kurallarına Uymayan Giremez” afişi asıldı. Afişte “Genel ahlak kurallarına uymayan öğrencilerimizin kafeye girişi yasaklanacaktır” ifadeleri yazıyor.

Başka bir iddiaya göre kafenin sahibi kadın öğrencileri erkek öğrencilerle selamlaşma ve oturma şekillerinden dolayı gençleri uyardığı da belirtiliyor . 

Konuyla ilgili HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Günay, TBMM’ye şu soruları sordu: 

1) Artuklu Üniversitesi kampüsünde bulunan Genç Kafe’ye “Ahlak Kuralları” adı altındaki afiş kim tarafından asılmıştır?

2) Üniversite kampüsünde bulunan bir kafeye asılan söz konusu afişle amaçlanan nedir ve bahsedilen “Ahlak Kuralları” nelerdir?

3) Kadın öğrencileri uyaran kafe işletmecisi hakkında gerekli işlem başlatılacak mıdır?

4) Üniversitelerde, yurtlarda ve okullarda uygulanan bu tür kurallar ve bu yaklaşım toplumsal cinsiyet eşitsizliğini yaratan, pekiştiren ve büyüten bir durum değil midir? Bakanlığınız toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile mücadele etmek ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini gidermek amacıyla ne tür çalışmalar yapmaktadır?

5) Kadına yönelik şiddetin artmasına sebep olacak bu afişin toplatılması için atacağınız adımlar nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.