BUGÜN 23 NİSAN NEŞE DOL(M)UYOR İNSAN

0
862

Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Ama egemenlik halkın veya ulusun değil; bir şahsın elinde bulunuyor. Çocuklar ise onların bayramı olması gerekirken, bayram edecek durumda değiller.

Ailelerin geçim sıkıntısı büyüyor. “Çocuklarıma ekmek götüremiyorum” diye intihar edenler var.

Çocuklar dinci İmam Hatip okullarına mahkum edilmiş durumdalar. Din ve ahlak adına çocuklara tecavüz ettiren bir vakıf devletin gücü arkasında, halkın vergileriyle destekleniyor.

İnsan Hakları Derneği’nin 2018 raporuna göre geçen yıl itibarıyla 12-17 yaş arası 2 bin 491 çocuk hapisteymiş. Bunlardan 772 tanesi ise hüküm giymiş.

Çocuk haklarıyla uğraşan UNİCEF raporuna göre Türkiye’de 850 bin çocuk işçi var ve bunların 400 bininin ise iş yaşamı içindeki en kötü şartlarda çalıştığı tespiti yapılıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Diyarbakır’da, Hakkari’de vb bombalanan evler çocukların başına yıkıldı. Annelere çocuklarını gömmesi bile izin verilmedi. Çocukların cesetleri buzdolabında koktu.

Rejimin Suriye’ye saldığı çeteler Arap ve Kürt çocuklarını öldürdü ve İslam adına Yezidi annelere ve çocuklara kitlesel tecavüz vakaları yaşandı. Dinci çetelerin elinden kaçmaya çalışan aileler ve çocuklar sularda boğuldular.

Çocukların bayram edeceği özgür bir Türkiye’nin hasretini çekiyoruz. Ne mutlu ki kötü günler bir sona yaklaşıyor. Halkın direniş morali her yerde artıyor.

Onlara aydınlık bir gelecek bırakmak için daha fazla çalışacağız. Tüm çocuklarımızın bayramını kutlarız.

Odak 23 Nisan 2019

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.