Cemaat Telefonunda Dikkat Çekici AKP Bağlantıları

0
509

Koza-İpek Holding yöneticilerine açılan FETÖ davasında dikkat çeken ayrıntılar ortaya çıkıyor.

Holdinge bağlı şirketlerden ATP İnşaat Turizm İşletmeleri AŞ’nin Marmaris’te bulunan otelinin müdürlüğünü yapmış olan tutuklu sanık Hasan Burak Sertcan’ın ByLock yüklü olduğu belirtilen telefonundan çıkan ayrıntılar ilgi çekici.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Alican Uludağ’ın yaptığı habere göre, Hasan Burak Sertcan’ın incelenen telefonunda en çok irtibata geçilen yerlerin başında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği yer alırken, bunun dışında 4 bakanlık ile birlikte eski bakanlardan Suat Kılıç ve bir dönem Erdoğan’ın danışmanlığını yapmış eski AKP milletvekili Ali İhsan Arslan da yer alıyor.

TMSF tarafından el konulan Koza-İpek Holding’in eski patronu firari Akın İpek ile kardeşi tutuklu Cafer İpek ve anneleri Melek İpek’in arasında bulunduğu 20 kişi, Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor. Dava sürecinde ByLock yüklü “05324528211” numaralı hattın Cafer İpek Tekin’e mi yoksa sanıklardan Hasan Burak Sertcan’a mı ait olduğuna ilişkin tartışma yaşandı. Bunun üzerine mahkeme, bilirkişi raporu aldırdı. Bilirkişi Fehmi Bükcüoğlu, 30 Temmuz tarihli 37 sayfalık raporunu, mahkemeye sundu. 1 Ağustos 2013-2 Ağustos 2016 tarihleri arasına ait HTS kaydı alınarak incelenen hattın 2013 Ağustos ayı ile 2016 Mayıs ayları arasında ATP İnşaat ve Ticaret A.Ş. adına kayıtlı olarak kullanıldığı, bu hattın 2016 yılı mayıs, haziran, temmuz ve ağustos aylarında ise sanık Hasan Burak Sertcan adına kayıtlı olarak kullanıldığı ifade edildi.

Bilirkişi raporunda, ByLock kullanılan bu hattın en çok irtibata geçtiği 200 numaraya yer verildi. Listede bulunan kişi ve kurumlardan dikkat çekenler şu şekilde:

-Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği: 468 irtibat

  • Suat Kılıç: 117 irtibat
  • Gençlik ve Spor Bakanlığı: 145 irtibat
  • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: 82 irtibat
  • Kültür ve Turizm Bakanlığı: 59 irtibat
  • Dışişleri Bakanlığı: 47 irtibat
  • Ali İhsan Arslan: 39 irtibat
  • Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü: 38 irtibat

Ayrıca raporda, bahsi geçen telefon numarasının İngiltere Büyükçeliği ile 67 irtibat kurduğu ifade edilirken, iletişim kurulan şirketler arasında ise iktidara yakın Cengiz İnşaat da dikkat çekiyor. Rapora göre Cengiz İnşaat ile Sertcan’ın kullandığı telefon arasında 76 görüşme yapılmış.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.