CHE’NİN YOLUNDAYIZ!

0
1238

Ernesto Che Guevara, bundan 52 yıl önce, 9 Ekim 1967’de CIA ve Amerika’ya bağlı çetelerce Bolivya’da katledildi. Aradan geçen onca zamana rağmen, bırakın onun izlerinin silinmesini, dünyada devrimci mücadelenin sembolü haline geldi.

Che Guevara, mücadeleci yapısı ile iyi bir gerilla savaşçısıydı. Korkusuz ve fedakar özelliklere sahipti. Mücadelesinde savaşın daima en önünde yer aldı. Genellikle bu özellikleri, yani savaşçı kişiliği ile anıldı.

Savaşçı kişiliğinin yanında, dürüstlüğü, derin insan sevgisi, alçakgönüllülüğü, eleştirel yaklaşımı, adalet duygusu ve etik anlayışı onu Che yapan özellikleri oldu. Che, özgürleşmeyi bir ahlak ve bilinç problemi olarak ele alıyordu.

“Bir devrimci, başkasına atılan tokadı kendi yüzünde hissedendir” diyordu. Ölmeden önce çocuklarına yolladığı mektubunda, “Her şeyden önce dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir kişiye karşı yapılan herhangi bir haksızlığı daima yüreğinizin en derin yerinde hissedebilin” ifadelerine yer veriyordu.

Odak, işte onu bu yüzden bayrağında sembol haline getirdi. Onun “yeni insan” anlayışını özümsemeye ve hayata geçirmeye gayret etti. Toplumda onun gibi tutarlı, fedakar, alçakgönüllü, halkına ve yurduna bağlı ilişkileri geliştirmeyi hedef bildi. Toplumdaki dayanışmadan uzak, bireyci ve rekabetçi ilişkilerin yerine; gerçek yoldaşlık ilişkilerini temel aldı.

Evet, Che’yi bundan 52 yıl önce katlettiler. Fakat başta da belirttiğimiz gibi, onun ismini silemediler. Ve ismi büyümeye devam ediyor.

Bizler gün geçtikçe kirlenen ve yabancılaşan bu toplumda daha fazla Che olmaya, daha fazla devrimcileşmeye gayret etmeliyiz. Onun, “Kurtuluşa kadar savaş” şiarıyla durmadan, duraksamadan mücadelemizi büyütmeliyiz.

Che’nin yolundayız!

ODAK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.