CHP Genel Başkan Yardımcısından Kürt Sorununda Çözüm Önerisi

0
576

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre, partisinin 1960’lı yıllardaki “Ortanın solu” söylemiyle geliştirdiği üçüncü yol kavramını bu kez Kürt sorununun çözümü için önerdi. Emre, CHP’nin Kürt sorununda da yeni bir yol inşa etmesi gerektiğini ifade etti.

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre Cumhuriyet Halk Partisi MYK Üyesi Yunus Emre, yayınladığı “Kökler” isimli kitabında CHP’nin 1960’lı yıllarda Türkiye siyasetinde sosyalizm ve antikomünizm blokları arasında “Ortanın Solu” paradigmasıyla üçüncü yolu inşa ettiğini, Kürt sorununda çözüm sürecinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından bu sorun için de benzer yolun inşa edilmesi gerektiğini ifade etti.

Yunus Emre’nin Tekin Yayınevi’nden çıkan “Kökler” kitabında, CHP’nin geçmiş deneyimleriyle bugünkü şekillenişini inceleyen “CHP, Devamlılık ve Değişim”, “CHP’nin Değişim Tarihi Bize Ne Öğretiyor?”, “CHP ve Sosyal Demokrasi” gibi başlıkların yanı sıra “Kimlik Siyaseti, Kürt Sorunu ve CHP’nin Üçüncü Yolu” başlıklı bölümler de yer alıyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Emre kitabının “Kimlik Siyaseti, Kürt Sorunu ve CHP’nin Üçüncü Yolu” başlıklı bölümde AKP’nin bir döneme damga vuran açılım politikalarına dair eleştirilerini  sıraladı.  İktidarın “Alevi Açılımı”nı “tekçi” bir anlayışla ele aldığını ifade eden Emre, benzer bir sürecin Kürt Sorunu çerçevesindeki adımlarda da gün yüzüne çıktığını belirterek, “Kürt etnik aidiyetine sahip vatandaşlar; kendi ihtiyaçları, beklentileri ve fikirleri doğrultusunda hareket edebilen özneler olarak değil, yalnızca kültürel hakların tanınmasına indirgenmiş birkaç makyaj politika ile yetinilebilecek yekvücut bir grubun üyeleri olarak görüldüler” dedi.

Emre, “Kürt meselesinin” çözümündeki asıl anahtarın, Kürtlerin kendi talep, ihtiyaç ve fikirlerini aktif siyasal katılım yoluyla ifade edebilecekleri ve ayrımcılığa uğrama kaygısından arınacakları bir dönüşüm olacağını söyledi.

Eşitlik ve yurttaşlık kavramlarının “Kürt meselesi” için kilit kavramlar olduğunu ifade eden Emre, yeni bir bakış açısı ve yeni bir tartışma zemininin gerekli olduğunu belirtti. CHP’nin de “yerleşik paradigmalar arasında sıkışmış ve körelmiş tartışmaya” yeni bir bakış açısı getirmeyi görev edinmesi gerektiğini ekledi.

Yunus Emre, Kürt sorununda CHP’nin yaratması gereken üçüncü yolu ise şu sözleri ile tarfledi: “Üçüncü yol, siyasi iktidarın ve Kürt meselesinde söz sahibi bir takım paydaşların kimlik siyasetine dayanmayan, aksine sosyo-politik hayata katılımda engellerin kaldırılmasını ve yurttaşlığı temel alan bir söylem ve politikalar dizisi olmalıdır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.