CHP’li Belediye çalışana zam yapınca AKP’li Belediye sinirlendi: Bu şehrin sahibi benim

0
152

Konya’nın CHP’nin elinde olan 7 bin 500 nüfuslu ilçesi Tuzlukçu’da Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa belediye çalışanı 48 işçinin en düşük maaşını 4 bin 500 liraya yükseltince bu duruma AKP’li Büyükşehir Belediyesi itiraz etti.

Konya’da İlçe Belediyesi ile Büyükşehir Belediye Başkanı arasında bir polemik yaşandı. Aktarılanlara göre Tuzlukçu’da Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa, en düşün işçi maaşının 4 bin 500 lira yapıldığını açıkladı. Bu duruma sinirlenen AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Konya’nın sahibi benim” itirazında bulundu.

Sözcü’den saygı Öztürk’ün haberine göre Tuzlukçu Belediye Başkan’ı 65 esnafa da 1000’er lira dağıttı.

Konya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin son toplantısında, Akbuğa, büyükşehirin yetkisinde olan bazı hizmetlerin yapılmasını istedi. Ancak kabul edilmedi. Akbuğa ile meclis Üyesi Seyit Yıldırım, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile görüşmek için randevu istedi. Görüşme tartışmalı geçti. Nurettin Akbuğa’nın aktardığına göre, iki başkan arasında şu diyalog geçti:

AKP’li Altay: Başkan kafana göre zam yapıyorsun, esnafa para dağıtıyorsun. 30 belediye başkanı “Asgari ücreti ne kadar yapalım” diye bana danıştı. Bir tek sen danışmadın. Sende para çok, o yüzden bizim yapacağımız işleri de sen yaparsın.

CHP’li Akbuğa: Başkan, benim amirim değilsin, bana verdiğin bir lira yok. Ama her ay belediye payının yüzde 40’ı sana gidiyor. Beni sorgulayamazsınız. Ama ben, para verdiğim için paranın nerelere harcandığını sorgularım.

AKP’li Altay: Danışmadan nasıl bu kadar zam yaparsın, esnafa para dağıtırsın?

CHP’li Akbuğa: İşçiye zam yapalı, esnafa bin lira vereli iki ay oldu. Mecliste kararları bizimle alıyor, hizmete gelince AKP il başkanının dediğinden dışarı çıkmıyorsun. Tamamen militan tavır içindesiniz.

AKP’li Altay: Ben bu şehrin sahibiyim. Konya benden sorulur.

CHP’li Akbuğa: Kendinizi bu memleketin sahibi gibi görüyorsunuz. Memleketin sahibi 83 milyon insan. Konya’nın sahibiyim diyorsunuz. Konya’nın sahibi 2 milyon 400 bin kişidir. Haddini bil, misafirim. Bana bu şekilde davranamazsınız. Yazıklar olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.