CHP’li Sezgin Tanrıkulu Haziran Ayı Hak İhlalleri Raporunu Açıkladı

0
597

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu, “Haziran 2019 Hak İhlalleri Raporu”nu açıkladı. Raporda, yalnızca Haziran ayı içinde 111 işkence olayı gerçekleştiği belirtilirken, 231 yaşam hakkı ihlali yaşandığı, ayrıca 35 gazetecinin gözaltına alındığı 5 gazetecinin de tutuklandığı kaydedildi.

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Tanrıkulu, “Her ay açıklamaktan hicap duyduğumuz Türkiye’deki hak ihlalleri raporunun Haziran ayı bölümünde değişen tek şey rakamlar. İfade özgürlüğü, yaşam hakkı, adil-dürüst yargılanma ihlalleri ne yazık ki devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Rapora göre, Haziran ayında en az 48 kişi gözaltında ya da gözaltı merkezleri dışında güvenlik güçleri tarafından işkenceye maruz kaldığını basına açıkladı, suç duyurusunda bulundu veya insan hakları örgütlerine başvurdu. Ay içinde eylem ve gösterilerde de aralarında avukatların, milletvekillerinin de bulunduğu en az 45 kişinin güvenlik güçlerinin fiziksel şiddetine maruz kaldığı belirtildi. Ancak bunun yalnızca resmî kayıtlar olduğu, toplantı ve gösterilerde dövülerek, gaz sıkılarak, ters kelepçe takılarak gözaltına alınanlar ile işkence gördüğü halde bunu açıklamayan, suç duyurusunda bulunmayanlar dikkate alındığında gerçek sayının bunun çok üzerinde olduğu belirtildi. 

Yine Haziran ayı içinde, cezaevlerinde ya da götürüldükleri hastane ve adliyelerde fiziksel şiddete maruz kalan çok sayıda tutuklu ve hükümlüye ilişkin haberlerin basında ve insan hakları örgütlerinin çalışmalarında yer aldığı belirtildi. Bu çerçevede, en az 18 hükümlü yada tutuklunun fiziksel/psikolojik şiddete maruz kaldığı, sağlık hakkının engellendiği belirlendi. Ancak hapishanelerle haberleşme olanaklarının zayıf olması sebebiyle yine gerçek sayının bunun çok üzerinde olduğu ifade edildi. 

Ayrıca haklarında herhangi bir toplatma ya da yasaklama kararı bulunmayan, aralarında Ben de Halimce Bedreddinem (Radi Fiş), Hapishanenin Doğuşu (Foucault), Ve Çeliğe Su Verildi (Nikolay Ostrovski) gibi kitapların da yer aldığı 14 kitabın hapishanelere alınmadığı öğrenildi.

Raporda gazete ve basın çalışanlarının yaşadıkları hak gaspları da açıklandı. Buna göre yalnızca Haziran ayı içinde en az 35 gazeteci, basın çalışanı ya da dağıtımcının gözaltına alındığı, 5 gazetecinin tutuklandığı bilgisi yer aldı. Ay içinde 3 gazete ve dergi bürosunun da polisler tarafından basıldığı belirtildi.

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle haklarında dava açılan en az 5 akademisyenin Haziran ayı içinde hapis cezasının kesinleştiği de raporda yer aldı.

Ayrıca raporda, Haziran ayında sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılanan en az 1 kişinin mahkum edildiği, 6 kişinin bu gerekçeyle tutuklandığı, en az 23 kişinin de gözaltına alındığı bildirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.