Cinsel istismar suçluları için af hala masada: 7 bin kişi tahliye edilecek

0
462

TBMM’de görüşülecek yeni infaz paketinin ayrıntıları Erdoğan-Bahçeli görüşmesinden sonra kesinleşecek. MHP’nin “terör suçları” hariç mahkumlara 5 yıl ceza indirimi önerisi ile 129 bin kişi, AKP’nin cinsel istismar suçlularına affına ilişkin önerisi ile de 7 bin kişinin serbest kalması öngörülüyor.

Birgün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre Yargı Reformu Stratejisi Belgesi kapsamında hazırlanan 30 maddelik ikinci paketin 2020 yılı bütçe teklifinin kabulünün ardından yeni yılın başında Meclis’e sunulması bekleniyor. Teklifin, Erdoğan ve Bahçeli arasında yapılacak görüşme ile netleşeceği bildirildi.

AKP, ‘18 yaş altı evlilikler’ nedeniyle hüküm giyenlerin cezalandırılmasını önleyen maddede ısrar ediyor. Bu maddenin ikinci yargı paketinde hayata geçirilip geçirilmeyeceği ise merak konusu. Taslak haline getirilen pakette çoğunlukla “tecavüzcü ile evlendirme” ile sonuçlanan ancak AKP’nin “erken yaşta yaptığı evlilikler nedeniyle cezaevine giren eşlerin mağduriyeti” olarak açıkladığı düzenlemenin yer aldığı öğrenildi. Eşler arasındaki yaş farkının 10 yıldan az olması ve evliliğin sürmesi koşuluyla bu nedenle hüküm giyenlerin infaz süresinin kısaltılması düşünülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.