Cizre’de Kayyum Protestosuna Polis Saldırısı

0
811

Cizre Belediyesi’ne kayyum atanmasına tepki gösteren ve protesto etmek isteyen HDP’lilere ve yurttaşlara polis saldırdı.

Yaşanan arbedede HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir boynundan yaralandı.

HDP önünde biraraya gelen aralarında milletvekilleri, partililer ve yurttaşların olduğu grup açıklama yapmak istedi. Polisler bir süre önce Valilik tarafından eylem ve etkinliklere yasak getirildiği gerekçesiyle açıklamaya izin vermeyeceklerini belirtti. Bunun üzerine yürüyüşe geçen kitlenin etrafı polisler tarafından kalkanlarla çevrildi. Bu sırada HDP’li milletvekilleri ve belediye başkanları ile polisler arasında gerginlik yaşandı.

Yaşanan gerginlik sırasında aralarında belediye meclis üyelerinin de bulunduğu 4 kişi gözaltına alındı. Çevik kuvvet tarafından birçok kişi de cop ve kalkanlarla darp edildi. HDP’li Nuran İmir de başından ve boynundan darbe alması üzerine hastaneye kaldırıldı.

Arbede sonrası partililer ve yurttaşlar parti binasına geçerken, polisin parti binasına biber gazı attığı belirtildi.

Ayrıca görüntü almak isteyen gazeteciler ve vekil danışmanları ise bazı polisler tarafından kalkanlarla engellenmeye çalışıldı. Parti binası önündeki bekleyişin devam ettiği belirtiliyor.

Ne Olmuştu?

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 77’lik oy oranı ile kazandığı Cizre Belediyesi’ne İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün aldığı kararla sabah saatlerinde kayyum atanmıştı.

Görevinden uzaklaştırılan Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Zırığ’ın yerine kayyum olarak ise İlçe Kaymakamı Davut Sinanoğlu atanmıştı.

Zırığ’ın görevinden uzaklaştırılmasının gerekçesinin, yargılandığı bir dava ve sosyal medya paylaşımları sebebiyle hakkında açılan soruşturma olduğu belirtildi.

Böylece yerel seçimler sonrası HDP’nin 3’ü büyükşehir olmak üzere 13 belediyesine kayyum atanmış oldu.

Kaynak: MA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.