Çorlu’daki tren faciasında oğlunu kaybeden Mısra Sel, kendisini çeken polise isyan etti: “Hepsi sarayın soytarısı, katilleri aklıyorlar. Çek beni!”

0
186

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde, 25 kişinin hayatını kaybettiği, 340 kişinin yaralandığı tren faciasıyla ilgili 4 sanığın yargılandığı davanın beşinci duruşması Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Aileler duruşmada gerçek sorumluların hâkim karşısına çıkarılmasını isterken, savcının mütalaasının ardından salonu terk etti.

Bu sırada elinde kamerayla acılı aileleri ve heyeti çeken bir polise, faciada oğlunu kaybeden Mısra Sel tepki gösterdi. Sel, “Hepsi sarayın soytarısı! Ben Mısra Öz. Çek beni. Oğuz Arda Sel’in annesi. Bu hakimler beni sanık yaptı. Onlara üç maymunu oynuyorlar dediğim için. Katilleri aklıyorlar” diyerek isyan etti.

Ailelerin avukatlığını yapan Can Atalay dosyadak yağmurun nasıl yağdığının tanık beyanına ihtiyaç duyulmayacak açık bir şekilde yer aldığını belirterek, “Mücbir sebep sayılamayacak kadar açık. Menfezlerin uygun yapıldığı iddia edilmiş. Sanıklar dediler ki ilk duruşmada bu menfezin sorunlarını biz söyledik. Biri 300 küsür üzerinde belge düzenledim dedi. Mücbir sebep gerekçesi akla uygun değildir. Dosyadaki belge delilleriyle açık olan bir meseledir. Sanırım Çorlu Cumhuriyet Başsavcısı ve siyasi iktidar kovuşturmanın gerektiği gibi yapılmasına engel olmaktadır. Mesele yağmur değil, sistemik olana bakmak gerek. Özelleştirme nedeniyle TCDD’nin yolların bakımsız hale gelmesinin toplumsal ve siyasal sonuçlarıyla ilgileniyorum. Dosyaya gelmesi gereken sanıklar var. Usül ilkesine aykırılık teşkil etmesi nedeniyle iki tanığın huzurda dinlenmesini talep ediyorum. Bu insanların ölümünün birinci elden sorumlusu sistemdir. Bu dosyada taksir değil, olası kasıt vardır.” dedi.

Aileler kızgın ve tepkili

Kazada hayatını kaybeden Hakan Sel’in babası ve Oğuz Arda’nın dedesi Necmettin Sel de “Bu menfezi yapan mütteahhit niye bizim karşımıza getirilmiyor? Gerçek sorumluları bizim karşımıza getirin. Bakan ise Bakan, o da bizim karşımıza gelsin. Bizim çocuklarımızdan daha mı değerli bu Bakan?” ifadelerini kullandı. 

Yine faciada hayatını kaybeden Serhat Şahin’in babası Hüseyin Şahin ise şunları söyledi: “Yanlış çiftlikten insanlar getirmişsiniz. Asıl Akın Çiftliği’nden neden kimse gelmiyor? Buradaki tüm sanıkların tutuklu yargılanması gerekiyor. Ya terfi alanlar? Bizim aklımızla niye dalga geçiyorsunuz?”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.