Covid-19 tedavisinde ‘mucize’ diye pazarlanan ilaç karaborsaya düştü

0
121

Sağlık Bakanlığı’nın tedavi rehberinde yer almayan ancak Covid-19 tedavisinde ‘mucize’ olarak pazarlanan ilaç karaborsaya düştü.

Birgün gazetesinden Burcu Cansu’nun haberine göre, Koronavirüs vaka sayıları hızlıca artarken salgın sürecine dair yeni bir skandal ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı Covid-19 tedavi rehberinde yer almayan ve “mucize” ilaç olarak pazarlanan Remdesivir isimli ilaç karaborsaya düştü.

Ağır hasta sayısı arttıkça ilacın fiyatı da artıyor. Geçen hafta karaborsada yedi kutusu 40 bin TL olan ilaç bu hafta kutusu 20 bin TL’den satılmaya başladı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Covid-19 İzleme Grubu Üyesi Doç. Dr. Osman Elbek, Sağlık Bakanlığı’nın tedavi rehberinde güncelleme yapması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Remdesivir ilacına erkenden başlandığı takdirde ağır hastalarda olumlu sonuç verdiği biliniyor. Ölüm oranının arttığı ülkemizde ağır hasta sayısı da her geçen gün artıyor. Sağlık Bakanlığı’nın 7 Kasım verilerine göre, ağır hasta sayısı 2 bin 730’a yükseldi. Bu hastalara hekim gözetiminde bu ilacın verilmesi sağlanmalıdır. Sadece parası olanın ilaca erişebildiği bir sağlık sistemi kabul edilemez.”

Favipiravir kullanıldığında ve olumlu sonuç alınan hastalarda bu ilaca erişim için Sağlık Bakanlığı’ndan talepte bulunulduğunu da söyleyen Elbek, Sağlık Bakanlığı’nın bu ilacı orta-ağır hastalara sınırlı da olsa temin ettiği bilgisinin hastanelere ve hekimlere bildirmesi gerektiğini de belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.