Damat “yerli ve milli” üretimi unuttu, yabancı şirketleri Türkiye’ye çağırdı

0
329

Yaptığı açıklamalarda sık sık “yerli ve milli” üretime vurgu yapan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Bakan Berat Albayrak, bir konferansta yaptığı konuşmada Amazon, Apple, Coca Cola, Allianz gibi birçok yabancı şirketi ülkeye çağırarak, “Türkiye, yatırımcılara benzersiz fırsatlar sunuyor.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Citibank tarafından düzenlenen, Amazon, Apple, Allianz, Coca Cola, Shell ve Siemens gibi uluslararası şirketlerin temsilcilerinin yer aldığı Citibank Yatırımcı Konferansı’na video konferans yöntemiyle katıldı.

Yaptığı konuşmalarda sık sık ‘yerli ve milli’ üretimden bahseden damat Albayrak, burada yaptığı konuşmada yabancı yatırımcıları ülkeye çağırdı. Türkiye’nin yabancı şirketlere karşı tarafsız olduğunu söyleyen Albayrak, şöyle konuştu:

“Küresel şirketlerin, bu belirsiz ve zorlu dönemde, Türkiye gibi yabancı şirketlere karşı tarafsız, değişime açık, şoklara karşı dirençli, güvenilir ve dinamik ortaklara ihtiyacı vardır. Rekabetçi maliyet yapısı, çok çeşitli ve güçlü üretim tabanı, iyi eğitimli insan kaynağı, stratejik konumu, modern lojistik altyapısı, sermaye yatırımları için özelleştirilmiş teşvik ve destek paketleriyle iş hayatını destekleyen Türkiye, yatırımcılara benzersiz fırsatlar sunuyor. Türkiye’nin ekonomik dönüşümünü sağlamak için bölgesel bir güç merkezi olarak potansiyelinin tamamını harekete geçirmek amacıyla son birkaç yıldır hiç yorulmaksızın çalışıyoruz. Yeni ekonomik model, artan yerli üretim, yatırım, iş imkanları, yeterli düzeyde rekabetçi kur ile pandemi öncesi seviyeye ihracatı getirerek kendini gösterdi.”

Damat Albayrak, Türkiye’nin yatırımcılar için avantajlarına da değinerek, şunları kaydetti:

“Lojistik avantajı, üç kıtanın birleştiği noktada yer alması, ekonomisi, genç demografik yapısı, eğitimli iş gücü Türkiye’nin tartışmasız en güçlü yanlarından. Türkiye, doğu-batı, kuzey-güney arasında doğal köprü olarak önemli piyasalar için verimli ve maliyet avantajlı doğal bir merkez. Türkiye, dünya nüfusunun üçte birine 4 saatlik uçuş mesafesi yakınlıkta. AB için de güvenli ve bağımsız enerjiyi sağlayan hatta yer alıyoruz. Türkiye, hızlı ekonomik büyümesi, son 20 yılda üç katına çıkan gayrisafi yurt içi hasılası, geniş nüfuslu 23 merkezi ve satın alma gücü artan orta sınıfı ile güçlü ve büyük bir pazar. Türkiye, genç ve enerjik demografiye sahip olması yanında Batı tarzı modern tüketim ekonomisi ile çok uluslu şirketler için büyüyen bir yerle talebe sahip.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.