DANİMARKA’NIN BAŞKENTİNDE GURBETÇİ GENÇ KURŞUNLARA HEDEF OLDU

0
875

Ekstra Bladet ve Nordik postası olmak uzere Danimarka basınında yayınlanan trajedi büyük yankı uyandırdı.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da yurttaşlarımızın yoğunlukta yaşadığı Ishoj ilçesinde meydana gelen silahlı çatışmada iki genç yaralı olarak kurtulurken, 22 yaşındaki Tayfun Kara olay yerinde hayatını kaybetti.

Geçtiğimiz pazar akşamı saat 21:16 da arabasıyla seyir halinde olan Tayfun Kara ve arkadaşları Gildbrovej yolunda silahlı saldırıya uğradılar. Yüzü kapalı saldırgan defalarca ateş açtıktan sonra kaçtı. Saldırganı arama çalışmaları devam ediyor. Olay yerinde hayatını kaybeden Tayfun Kara’nın ailesi herhangi bir çete ile bağlantısının olmadığını belirtti. Polis olay hakkında soruşturma başlattı.

Ertesi gün olay yerinde toplanan merhumun yakınları ve Danimarka halkı protesto yürüyüşü düzenlediler. Toplumsal olarak yaşanan yaraya çiçek buketleri ve mumlar yakılarak acı paylaşıldı. Çevresinde sevilen, sayılan ve futbol turnuvalarında yıldız oyuncu kimliğiyle bilinen Tayfun Kara son yolculuğu olan memleketi Konya/Kuşca kasabasında bugün toprağa verildi.

Danimarka bu yılın 31 Ağustos tarihli US News & World Report verilerine göre dünyada çocuk yetiştirmek için en uygun ikinci ülke gösteriliyor. İnsan hakları, aile hayatına uygunluk, cinsiyet eşitliği, mutluluk, gelir adaleti, güvenlik, gelişmiş kamu eğitim sistemi ve gelişmiş sağlık hizmetleri, çocuklara verilen yardım gibi kriterler esas alınarak hazırlanan raporda Danimarka geçtiğimiz yıl aynı sıralamada birinciydi. Her yıl hazırlanan bu listeye göre İsveç, Danimarka ve Norveç çocuk yetiştirmeye en uygun ülkeler listesinde ilk üç sırayı alıyor ama bu ülkeler güllük gülistanlık değil. Ne yazık ki bu ülkelerde de gençleri tehdit eden belalar var ve geçtiğimiz yıl Stockholm’da toprağa verdiğimiz Sinan Dağlı gibi dünya güzeli gençler çetelerin saldırılarına hedef olarak hayatlarını kaybedebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.