Demirtaş: “Biliyorum Erdoğan benden korkuyor”

0
322

Yaklaşık 4 yıldır tutsak olan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, avukatları aracılığıyla gazeteci Şirin Payzın’ın sorularını yanıtladı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kendisinden korktuğu için hala tutsak olduğunu söyleyen Demirtaş, “Ben tutuklu değil, siyasi rehineyim. Erdoğan’ın benden bir hayli korktuğunu, çekindiğini net biliyorum. Zaten o nedenle beni burada tutuyor.” ifadelerini kullandı.

Açıklamasının devamında Demirtaş, “Ne zaman çıkacağımızı falan da hesaplamıyoruz. Sadece direniyoruz. Kazanacağımızdan da eminiz. Biz değil, birileri iktidarları için kaç günleri kaldığını saysın. Biz gün saymıyoruz çünkü.” dedi.

Demirtaş’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Kobani olaylarının sorumlusu AKP hükümetidir

“6-8 Ekim Kobane protestoları sırasında yaşananların sorumlusu AKP hükümetidir. Hem hukuki hem siyasi açıdan bu böyledir. Bunu ancak ileriki yıllarda tümden ortaya çıkarabiliriz. Çünkü günümüzde yargı, medya ve bürokrasi “suçlu”nun kontrolünde. İktidar, sorumluluğu HDP’ye yıkarak bir taşla birçok kuş vurmaya çalışıyor ama biz direniyoruz. Ve bu nedenle başaramıyorlar, asla da başaramayacaklar.”

HDP’yi kapatmayı akıllarına getiremezler

“HDP’yi kapatmayı akıllarına bile getiremezler çünkü HDP yeniden ve öyle güçlü gelir ki, bundan en büyük zararı kendileri görürler. Bizleri rehin alırken de HDP’nin kısa bir sürede yok olacağını düşünüyorlardı. Oysa son yerel seçimde çıkan tablo ortada.”

Demokrasi Bloğu konusunda umutluyum

“Demokrasi bloku ne kadar erken kurulursa hem AKP – MHP’nin yol açtığı tahribatın önüne geçilir hem de seçim için Hükümete yönelik baskı artar. Daha da önemlisi, topluma ciddi ve gerçekçi bir alternatif sunulmuş olur. Böylece de umut ve cesaret artar.

Ben demokrasi bloku konusunda umutluyum. Durum çok da kötü değil. Ön yargılar kırılıyor ve yan yana gelme ihtimali her geçen gün artıyor. Vazgeçmemek, bunda ısrarcı olmak gerekir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.