Deniz’lerin ‘Şekibe Ablası’ hayatını kaybetti

0
200

Deniz’lerin ‘Şekibe Ablası’, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının avukatı Halit Çelenk’in eşi Şekibe Çelenk, 99 yaşında yaşamını yitirdi.

68 gençlik hareketi önderlerinden THKO’lu Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam sürecine tanıklık edip, onların en zorlu anlarında yanında olan Şekibe Çelenk, aramızdan ayrıldı.

HALİT ÇELENK’İN YANINA DEFNEDİLECEK

“Denizlerin Şekibe Ablası” olarak bilinen Şekibe Çelenk’in cenazesi bugün Ankara Karşıyaka Mezarlığına götürülecek. Şekibe Çelenk, Karşıyaka Mezarlığı 2 No’lu Kapı’da bulunan ve 60 yılını birlikte geçirdiği hayat arkadaşı “Deniz’lerin avukatı” olarak bilinen Halit Çelenk’in yanına defnedilecek.

“UMUDUM SOSYALİZM MÜCADELESİNDE” DİYORDU

60’lı yıllarda sosyalizm mücadelesi veren gençlere evini açan Çelenk, Denizlerin idamını ve hayat arkadaşı Halit Çelenk’i kaybedişine ilişkin şunları söylemişti:

“12 Mart askeri cuntası ülkenin üzerinden bir silindir gibi geçti. Deniz, Yusuf ve Hüseyin idam edildiler. Onları asanları ve astıran Adalet Partisi iktidarını ve Demirel’i hiç affetmedim. 12 Eylül cuntası sevgili oğlum İlhan başta olmak üzere bir sürü genci yok etti. Yine cezaevlerine yetişmek zorunda kaldık Halit (Çelenk) ile birlikte. Geçen yıl yarin yanağından gayri her şeyi, güzel günlerin geleceğine dair inancımı paylaştığım, eşim, yoldaşım, meslektaşım Halit’i yitirdim. Zor ama dolu dolu geçen, mücadeleyle örülmüş bir yaşamdı Halit’le birlikte geçirdiğimiz 65 yıl. Onu özlüyorum. Umudum gençlerde. Ve onların vermeye devam ettikleri bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm mücadelesinde.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.