Depremzedelere ev yapılacağı bahanesiyle yeşil alanlar imara açılıyor

0
138

İzmir’de meydana gelen deprem sonrası evleri yıkılan ya da kullanılamaz duruma gelen vatandaşlar için yeni konutlar yapılacağı bildirilen alanın, yeşil alan olduğu ve imara açıldığı ortaya çıktı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Şehir Plancıları Odası, “Tapuda orman olarak kayıtlı Bayraklı İlçesi 2261 ada 59 parselin yaklaşık 360,00 hektarı ve 14,18 hektarlık 37908 ada 2 parselin tamamının evlerini kaybeden vatandaşlarımız için kalıcı konut yapılmak üzere orman dışına çıkarılması için çalışma yapıldığı tespit edilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Oda’dan yapılan açıklamada söz konusu arazide daha önce sel felaketi ve heyelânların yaşandığı, daha sonra bölgenin ağaçlandırılması ile orman alanı haline getirildiği, şimdi ise yeniden imara açılarak yeni felaketlerin önünün açılacağı belirtildi.
Bir felaketten kaçarken yenisine zemin hazırlandığı belirtilen açıklamada, depremzedelerin de bahane edildiği belirtilerek şunlar dile getirildi:

“Depremzedelerin daha güvenli bir yerde kalıcı konutlarına bir an önce kavuşturulması gerekmektedir. Ancak; deprem gibi sel baskınının da önemli bir doğal afet olduğu göz ardı edilmemelidir. Ayrıca İzmir merkezinin yeşil alan ve orman bakımından sınırlı olanaklara sahip olduğu bilinen bir gerçektir. Buna karşın; yoğun emek ve milyonlarca lira para harcanarak yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılan değer ile İzmir için hayati bir önem kazanan bu orman arazisinin depremzedelerin konut ihtiyacının karşılanması gibi hassas bir gerekçeye sığınılarak yeni bir rant alanı yaratılmasına asla izin verilmemelidir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.