Dersim Belediyesi’nin banka hesabına SGK tarafından hukuksuzca haciz konuldu

0
499

SGK Tunceli İl Müdürlüğü Dersim Belediyesi’nin maaş, vergi, resim, harç hesaplarına hukuksuzca haciz koydu.

Belediye’nin yaptığı ilk açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Belediyemizin, Tunceli Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle 5.453.303,30 SGK prim borcu bulunmaktadır. Belediye şirketimizin, Tunceli Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne 31.12.2019 tarihi itibariyle 4.761.424,20 TL SGK prim borcu bulunmaktadır.

Belediyemiz Mayıs 2018 tarihinden itibaren SGK prim tutarları ödenmemektedir. Bu ödeme biz yönetime gelmeden önce de yapılmamaktaydı. Yönetime geldiğimizde kamuoyuyla da paylaştığımız gibi devrolan borçlardan kaynaklı SGK ödemesini gerçekleştirememekteyiz. Belediye Kanunu’nun 15. maddesine göre, ‘belediyelerin vergi, resim harç ve iller bankası payına haciz konulamayacağı’ açık bir şekilde belirtilmiştir. 

Buna rağmen kanuna aykırı hareket edilerek belediyemizin vergi, resim harç ve iller bankası payına haciz konulduğu için belediyemiz personelinin maaşları ödenememiştir.”

“HİZMET VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, hizmet vermeye devam edeceklerini söyledi. Maçoğlu’nun açıklamaları şu şekilde oldu:

“Yaptığımız görüşmeler sonrasında, Meclis kararlarımızın kendilerine bildirilmesini rağmen yaşanan hukuksuzluğu anlatmak adına bu basın toplantısını yapıyoruz. 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 15. maddesinde, ‘Belediyenin proje karşılığı borçlanma yoluyla elde ettiği gelirler, şartlı bağışlar ile resmi harç gelirleri hacz edilemez’ der. Buna rağmen tüm şartlı hesaplarımız, rehabilitasyon merkezine kadar SGK tarafından bloke edildi.

Kamu hukuku tanımadan belediyenin hizmet vermesini engelleyen bu durumu kınıyoruz. Emekçilerin maaş almasını engellemek ya da sokak hayvanlarının hesabına kadar bloke etmek aslında Belediye’nin çalışmasını engellemektir. Belediyeyi kamu hizmeti veremez hale getirme çabaları var. Bazı girişimlerimiz oldu, yazışmalarını oldu. Bu saate kadar blokeler kalkmadı. Bu durumu kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz. Belediyemiz buna rağmen halka hizmet edecek.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.