Dinci, Gerici Nesiller İçin: Okullarda “Hizbullah” Sınavı!

0
1061

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen “Peygamber Sevdalıları Vakfı”na, Türkiye genelinde birçok okulda dini içerikli sınav düzenlettiği ortaya çıktı.

Hizbullah’a yakınlığı ile bilinen ve tartışılan, “Peygamber Sevdalıları Vakfı” adı altında örgütlenen dinci gruplara ülke genelinde ilkokul, ortaokul ve liselerin kapıları açılarak, dini içerikli “Siyer Sınavı” düzenlenmesine izin veriliyor.

Sınav sonucuna göre, 2 bin farklı ödül verileceği belirtilen sınavda, dereceye giren öğrencilerin ise vakfa emanet edilerek umreye gönderileceği duyuruldu.

Vakfın, her sene MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nden farklı bir şehirdeki dernek üzerinden izin alarak aynı sınavı gerçekleştirmesi de dikkat çekti. Geçen yıl İkra Der Ankara üzerinden izin alınırken, bu yıl Diyarbakır Peygamber Gönüllüleri Vakfı üzerinden aynı sınav tekrarlandı. Sınava on binlerce öğrencinin katıldığı ifade ediliyor.

Tamamen dini içerlikli olan sınavlarda, çocukların ruh sağlığını da etkileyecek skandal ifadelerin yer aldığı belirtiliyor.

MEB izin verse de aynı sınav geçen yıl Adıyaman Valiliği kararıyla uygun görülmeyerek yasaklanmıştı. Dönemin Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı ise yasak kararının ardından gerici yayın organlarının hedefi haline gelerek, daha sonra Mülkiye Müfettişliği görevine atanmıştı.

Bu yıl da benzer bir durum Şanlıurfa’da yaşandı. Geçtiğimiz hafta yapılacağı duyurulan “O’nu oku, O’nu Yaşa” temalı Siyer Sınavı Yarışmasını yasaklayan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, gerici medyanın hedef almasının ardından yasak kararından geri adım attı. 

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın vakıf ve sınav hakkında geçen yıl dönemin Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi ise yanıtsız bırakılmıştı.

*Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.