Direnenler Yine Kazandı: Özsüt İşçilerinin Direnişi Kazanımla Sonuçlandı

0
623

Sektördeki krizin gerekçe gösterilmesiyle yaklaşık üç aydır maaşları ödenmeyen ve direnişte olan Özsüt işçilerinin direnişi kazanımla sonuçlandı.

Türkiye genelinde maaşları ödenmeyen 386 Özsüt işçisinin maaşlarının yattığı bildirildi. Ayrıca direnen işçilerin, işten atılanların tazminatlarının ödenmesi ve yemek kartlarının doldurulması taleplerinin de Özsüt tarafından kabul edildiği belirtildi.

Kazanım sonrası işçiler Kadıköy Özsüt şubesi önünde halaylar çekerek kutlama yaptı.

Bianet’te yer alan habere göre, direnen işçilerden biri olan Umut Marangoz, dün akşam Özsüt Yönetim Kurulu üyesi tarafından aranarak, ödemelerin yapıldığı ve diğer sorunların da çözüleceği bilgisini aldı.

Temmuz başından beri oturma eylemi yaptıklarını ve seslerini duyurmaya çalıştıklarını söyleyen Marangoz, şirketin kendilerinin taleplerine olumlu yanıt vermesinin işçi direnişleri açısından da önemli olduğunu belirterek, “Türkiye’de on binlerce işçi, bizim gibi zor koşullarda çalışıyor, işsiz kalırız diye de sesini çıkartamıyor. Ben ve arkadaşlarım bu durumu düzeltmek için eyleme başladık. Direnişimizin kazanımla sonuçlandı. 386 arkadaşımıza maaş ödemesi yapılacağının sözünü aldık. Direnişimizin diğer işçilere de örnek olmasını isteriz. Mücadelemiz emsal olsun.” ifadesine yer verdi.

Oturma eylemine başladıkları günlerde arkadaşlarının umutsuz olduğunu söyleyen Marangoz, süreç içinde arkadaşlarının dönüştüğünü söyleyerek, “İşçi arkadaşlarımız mücadele edince bazı şeylerin değişebileceğini gördü. Umutlandı. Bu dönüşüm tüm işçi sınıfı açısından çok önemli. Farklı siyasi düşüncelerden arkadaşlar vardı, yan yana durdular. Yan yana durduk ve kazandık.” dedi.

Ne Olmuştu?

Özsüt’e bağlı olarak faaliyet gösteren STP Gıda Sanayi Ticaret A.Ş firmasında çalışan çok sayıda işçi maaşları ödenmediği için 3 Temmuz’dan bu yana Kadıköy Özsüt şubesinin önünde oturma eylemi yaparak direnişe geçmişti.

Bir süre sonra patronun alacakları ödeme sözü vermesi üzerine Özsüt işçileri direnişe ara vermiş, iki işçinin ödeme alamamasıyla yeniden eyleme başlamıştı.

Direnişe devam eden işçilerin 24 Temmuz’da Kadıköy’de yaptıkları basın açıklamasına polis saldırmış, çok sayıda işçi darp edilerek gözaltına alınmıştı.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.