Diyanet Başkanı bilime meydan okudu: “Yaratılış’a alternatif tüm düşünceler problemlidir”

0
238

Sık sık bilime ve bilimsel çalışmalara karşı yaptığı “ilginç” açıklamalarla gündeme gelen Diyanet İşleri Başkanlığı bu kez de yaratılış fikri üzerinden bilime meydan okudu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından düzenlenen “4. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi”ne bir video mesaj göndererek yine tartışma yaratacak açıklamalar yaptı.

İslam düşüncesine göre kainattaki her şeyin tek ve üstün kudret sahibi bir yaratıcı tarafından vücuda getirildiğini belirten Erbaş, buna alternatif tüm fikirlerin akıl dışı olduğunu söyledi.

“İnsanı ve kainatı yaratan yüce Allah, bütün sebeplerin üstünde bulunan yegane müsebbiptir. Hal böyleyken İslam’ın ‘yaratılış’ fikrine karşı alternatif bir varoluş modeli iddiasıyla ortaya çıkan, bilimsel bir realite gibi kabul edilip sıkça gündeme getirilen her türlü düşünce ve ideoloji tepkiseldir, rasyonel açıdan da problemlidir.” değerlendirmesini yapan Ali Erbaş, bugün Batı merkezli bilginin insanı ve hayatı dizayn ettiğini söyleyerek, bunun bütün insanlığı derin bir çıkmaza doğru sürüklediğini herkesin gördüğünü iddia etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.