Diyarbakır’da Vatan Partililer ile HDP’liler Arasında Gerginlik

0
541

Vatan Partisi yöneticilerinin HDP Diyarbakır il binası önünde açıklama yapmak istemesi üzerine, duruma tepki gösteren HDP’liler ile Vatan Partililer arasında arbede yaşandı.

Mezopotamya Ajansının haberine göre, Vatan Partisi Diyarbakır İl Örgütü yöneticileri, ailelerin HDP binası önünde yaptıkları oturma eylemine destek vermek için basın açıklaması yapmak istedi. Bunun üzerine HDP’liler, toplanan Vatan Partisi yöneticilerine tepki gösterdi. İki grup arasında kısa süreli arbede yaşandığı belirtildi.

Herhangi bir siyasi partinin il binalarının önünde basın açıklaması yapmasına izin vermeyeceklerini belirten HDP milletvekili Remziye Tosun, polisin provokasyona mahal verdiğini belirterek, “Antidemokratik bir tutumdur. Burada provokasyon yapılmak isteniyor. Ziyaret etmek istiyorlarsa yıllardır faili meçhul olanların ailelerini, Cumartesi Annelerini ziyaret etsinler.” dedi.

Yaşanan tartışma sonrası Vatan Partililer, HDP İl binası karşısında bulunan parkta basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada “HDP’liler suçlarını örtmek istiyorlar. Birilerinin yüreği Selahattin Demirtaş için çarpıyor, bizim de buradaki anneler için atıyor.” ifadeleri kullanıldı.

HDP’lilere dönük hakaret ve tehditlerde bulunan ailelerin, il binası önündeki bekleyişi ise sürüyor.

Ne Olmuştu?

HDP Diyarbakır İl Örgütü önünde, çocuklarının kaçırılarak dağa gönderildiğini iddia eden 4 aile oturma eylemi yapmaya başladı.

Konuya dair HDP yöneticileri tarafından yapılan açıklamada ise ailelerin polis tarafından yönlendirildiği ve amaçlarının HDP’yi kriminalize etmek, itibarını zedelemek olduğu belirtilmişti.

Geçtiğimiz haftalarda açıklama yaparak çocuğunun dağa kaçırıldığını iddia eden bir ailenin çocuğu ise, ailesi tarafından zorla evlendirilmek istendiği için kendi isteğiyle evden ayrıldığını belirtmişti.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.