Doğa düşmanı maden projesi AKP-MHP oylarıyla kabul edildi: 36 bin ağaç kesilecek, tonlarca su kirlenecek

0
149

Maden projesi 2017’de köylülerin mücadelesi ile iptal edilen ÇED raporuna rağmen planda hiçbir değişiklik yokken 3 yıl sonra yeniden gündeme getirilip AKP ve MHP oylarıyla kabul edildi. Muratdere ormanları bakır madeni ocağı uğruna yok edilecek.

“Cumhur ittifakı” doğanın katledilmesinde de hız kesmeden çalışmalarına devam ediyor. Bilecik’in Bozüyük ilçesinde bulunan Muratdere ormanları, Muratdere Madencilik San. ve Tic. A.Ş. isimli özel bir maden firması tarafından bakır çıkarma faaliyeti ile talan edilecek.

2017 yılında köylülerin ve sivil toplum kuruluşlarının çalışması ile iptal ettirilen Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu olmasına rağmen 3 yıl sonra maden projesini tekrar gündeme getiren firma ÇED’e başvurmadan doğrudan Bilecik İl Özel İdaresi Çevre Komisyonu’na başvurdu. Eylül ayında inceleme yapmak için sahaya giden komisyon, köylüler ve STK’lar tarafından protesto edildi. Buna rağmen Bilecik İl Genel Meclisi, dokuz hayır ve 12 evet oyuyla projeyi kabul etti.

Komisyonda “hayır” oyu veren dokuz üye (Hüseyin Elmas, Osman Çetin, Mehmet Yılmaz, Janrat Karaahmet, Zafer Kurnaz, Necdet Yıldız, Orhan Uğur, Erkan Erdem, Şerafettin Turan) bir açıklama yaparak kararın çevreye zararın değerlendirdi. Yapılan açıklamada ilk etapta 36 bin ağacın kesileceğini, günlük 500 ton temiz suyun kirletileceğini ve kirli suyun ne yapılacağına ilişkin hiçbir bilginin olmadığı ifade edildi.

Bilecik Belediyesi Başkanı Semih Şahin ise, Gazete Duvar’a yaptığı açıklamada, 2017’de iptal edilen ÇED raporunun, tekrar üç yıl aradan sonra gündeme geldiğini belirterek, şöyle konuştu: “Daha önce köye yakınlığı sebebiyle kabul edilmeyen ÇED raporu, köy aynı yerinde durmasına rağmen, tekrar burada İl Genel Meclisi’nin onayına sunuldu. Ben İl Genel Meclisi üyelerinin yeterince bilgilendirildiğini düşünmüyorum. Projeyi apar topar kabul ettiler. Sonuçta 36 bin ağaç kesilecek. Oradaki orman köylüsünün gelirleri, yaşam biçimleri hepsi dönüşecek. Oradaki su kaynakları kirlenecek, doğa kirlenecek, çocukların geleceği kirlenecek. İl Genel Meclisi’nin bu kararının yanlış olduğunu düşünüyoruz ve bu yanlış olan kararın karşısında duran meclis üyelerine de teşekkür ediyoruz. Geleceğimiz için ve çocuklarımız için bunun karşısında duracağız ve elimizden ne gelirse yapacağız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.