Doğayı değil şirketleri koruyacak torba yasa Meclis’te

0
190

AKP’li milletvekillerinin imzasını taşıyan ve Türkiye Çevre Ajansını kurmayı amaçlayan 39 maddelik torba yasa meclise sunuldu.

Maden ve enerji şirketlerine yeni imtiyazlar sağlayacak olan torba yasadan ayrıca büyükşehir belediyelerinin bütçelerine kısıtlama kararı çıktı.

“Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” adıyla hazırlanan ve yarın Meclis’te görüşülecek olan 46 maddeden oluşan kanun teklifi, şirketlere yeni vergi muafiyeti, madencilik faaliyetlerinde ise ruhsatı dolan şirketlerin faaliyetlerine devam etmesine ve kamuya borcu olan firmalara kolaylık sağlayacak birçok değişiklik içeriyor.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre, torba yasayla ayrıca büyükşehirlerin gelirlerine kısıtlama getiriliyor. Teklifte yer alan madde ile büyükşehirlerin otoparklardan elde ettikleri gelirlerin büyükşehir belediyesine aktarılması uygulamasına son verilecek. Tahsil edilen gelirler ilçe belediyelerince bölgeye otopark yapılması için gerekli arsa alımları ile otoparkların inşasında kullanılmak üzere düzenlenecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.