Doğayı katleden şirketten direnen köylülere tehdit: “Kafana sıkarım”

0
392

Sapanca’da ‘teleferik projesi’ adı altında çalışma yapan şirket ağaçları sökerek doğayı katlediyor. Köylü bu duruma tepkili. Duruma itiraz eden bir köylüye şirket yetkilisi, “kafana sıkarım” tehdidinde bulundu.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre Sapanca’da hayata geçirilecek “Teleferik Projesi”ne karşı bölge sakinlerinin mücadelesi sürüyor. Şirket, projenin alt istasyonu için dün 2 büyük çam ağacını söktü, kamyona yükleyip götürdü. Çalışma alanının çevresi demir levhalarla çevrili. Ağaçlar sökülürken bölge sakinleri tepki gösterdi. Koşarak alana gelen köylü kadınlar bastonlarıyla levhalara vurdu.

Köylülerin duruma tepki göstermesi ile birlikte, şirket çalışanları ve köylüler arasında arbede yaşandı. Polis olaya müdahale etti. 65 yaşındaki Fatma Tıknas ağaçlar sökülürken “Canımız acıyor” diye bağırdı. Tıknas, “Bunlar ne ağaç ne kadın ne de çocuk tanıyorlar. Ben ektim bu ağaçları. Bu ağaç sökülür mü, devrilir mi?” dedi. İzzet Sağıroğlu ise şantiye şefi Murat Bina’nın kendisine “kafana sıkarım” dediğini belirterek Bina’dan şikâyetçi oldu. Gözaltına alınan, hakkında soruşturma açıldığı belirtilen Bina, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. 

Bölge sakinlerinin kurdukları çadırda başlattıkları direniş devam ediyor. Cumhuriyet’e konuşan bölge sakini İzzet Sarıoğlu, “Ben demir levhanın kenarını açtım, içeri bakıyorum. Ağaçları sökmesinler diye. O sırada bana Murat Bina, ‘Kafana sıkarım’ dedi. Elini de beline attı. Şikâyetçi oldum ama ne yazık ki hemen salınmış. Tutuklanmasını istedim” ifadelerinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.