Doğu Akdeniz ile ilgili görüşme trafiği sürüyor

0
139

Türkiye ve Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarının çıkarılmasına dair yetkinin hangi ülkede olduğu üzerinden yaşanan gerginlik devam ederken, aynı zamanda görüşme trafiği de sürüyor.

Bugün Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Askeri Komite Başkanı Orgeneral Stuart Peach ile bir araya geldi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in davetlisi olarak Türkiye’ye gelen NATO Askeri Komite Başkanı Orgeneral Stuart Peach daha sonra Milli Savunma Bakanlığı’nda Akar ile de görüştü.

Görüşmede, Doğu Akdeniz’de son dönemde yaşanan gelişmeler, bu konuyla ilgili NATO Genel Sekreteri’nin girişimi ve diğer NATO konuları ile bölgesel konular ele alındı.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada “Görüşmede Akar tarafından, NATO Genel Sekreteri’nin diyalog çağrılarının olumlu karşılandığı” belirtildi. Ayrıca “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de kıyısı olan tüm ülkelerin uluslararası hukuka uygun şekilde haklarını gözeten bir yaklaşımdan yana olduğu” ifade edildi.

İki NATO üyesi ülkenin, Türkiye ve Yunanistan arasında görüş ayrılıklarının ve aralarındaki gerginliğin devam etmesi nedeniyle olaylara NATO ve Avrupa Birliği (AB) de dahil olmuş durumda.

NATO, bölgede istenmeyen bir kaza ve olay yaşanmaması için iki ülke arasında teknik görüşmelerin başlaması için uğraşıyor. AB dışişleri bakanları ise ağustos sonundaki toplantılarında Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki tansiyonu düşürmemesi halinde AB’nin yaptırımlarıyla karşı karşıya kalabileceği sinyalini vermişti.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’ da dün yaptığı açıklamada eylül sonunda yapılacak AB liderler zirvesinin gündeminin Doğu Akdeniz olacağını belirtmişti.

Kaynak: DW Türkiye

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.