Dumlupınar Üniversitesi Rektörü: “Batılılaşma adına İslami değerlerden uzaklaştık”

0
291

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, 4. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi’nde yaptığı konuşmada “Bilim, ateizme alet edilmiştir.” diyerek bilim karşıtı açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet’in haberine göre, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin (DPÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın da açılışa ilginç fikirleriyle video mesaj gönderdiği 4. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi’ne Diyanet İşleri Başkanlığı dışında AKP ile doğrudan ilişkili TÜGVA, TÜRGEV, İlim Yayma Cemiyeti ile tarikat ve cemaat bağlantılı olduğu belirtilen Hayrat Vakfı ve Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı gibi kuruluşlar katıldı.

Açılışta konuşan Rektör Uysal, Batı dünyasının ilimde bizim köklerimizden ilham aldığını, bizlerinse bu kökleri dışladığımızı belirterek,“Son iki yüz yıldır tüm eğitim sistemleri iman esaslarını yıkmayı esas alan pozitivizm, materyalizm ve komünizm gibi cereyanların tesiri altında kalmıştır. İşin en garip tarafı ise ateizmi esas alan bu felsefî ekoller ve düşünceler ilmi bir bilgi gibi takdim edilmiştir. Kısacası bilim, ateizme alet edilmiştir. Son yüzyılda, Batılılaşma adına İslami olan değerlerden büyük oranda uzaklaştık.”  ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.