Eğitim-Sen: “38 Yılda YÖK Güçlendi, Üniversite Tükendi”

0
382

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen), YÖK’ün 38’inci kuruluş yıl dönümüne ilişkin “38 yılda YÖK güçlendi, üniversite tükendi” başlığıyla yazılı bir açıklama yayınladı.

“Bugün 6 Kasım. Bundan 38 yıl önce cuntacıların kurduğu YÖK, var olduğu günden bugüne, her siyasi iktidarın üniversiteleri dize getirmek için kullandığı en temel araç oldu. Ancak hiçbir dönemde üniversiteler, bugünkü durumuna düşürülmedi!” ifadeleriyle başlayan açıklamada, üniversitelerde özgürce bilimsel bilgi üretmenin, sanat ve felsefe üretmenin yasak olduğu yalnızca siyasi iktidarın uygun gördüğü içerikleri üretmenin serbest olduğu vurgulandı.

AKP iktidarının üniversitelere dair söyleyebildiği tek şeyin artan üniversite sayıları ve öğrenci sayıları olduğu belirtilen açıklamada, son 17 yılda üniversitelerdeki nitelik kaybından söz edildi.

“YÖK Kaldırılmalı!”

Üniversitelerde ihtiyaç duyulan köklü değişimin YÖK’ün kaldırılmasıyla başlayacağı ifade edilen açıklamada şunlara değinildi:

“Eğitim Sen olarak belirtmek isteriz ki, Türkiye üniversiteleri köklü bir dönüşüme ihtiyaç duymaktadır. Bunun ilk adımı ise YÖK’ün kaldırılmasından geçmektedir! Barış talep eden ya da sendikal faaliyetleri nedeniyle rektörlerin şimşeklerini üzerine çeken akademisyenleri, idari ve teknik personeli ihraç eden, haklarında her türlü nefret kampanyasını yürüten, cezaevlerine gönderen bir yönetim aklı ortadan kalkmalıdır. Talebimiz açık ve nettir! YÖK kaldırılmalı, ihraç edilen akademisyenlerin, idari ve teknik personelin kurumlarına geri dönme hakkı sağlanmalı ve itibarları iade edilmeli, üniversiteler demokrasinin, eşitliğin, özgürlüğün ve adaletin yaşam bulduğu kurumlar haline getirilmelidir! Siyasi iktidarın ve sermaye çevrelerinin çıkarlarına hizmet eden üniversite fikrinden vazgeçilmeli ve insan, toplum, doğa yararına üniversite fikri sahiplenilmelidir!”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.