Eğitimde Son Durum: Ögrencilerin Çoğu Okuduğunu Anlamıyor

0
491

Okullardaki eğitimin niteliksizleştirilmesinin sonuçları ortaya çıkmaya başladı.

Bilimsel bilgiden uzaklaşarak akıl yürütmeden yoksun, ezbere dayalı ve gericileştirilen eğitimin sonucu öğrenciler okuduklarını dahi anlayamaz duruma geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında 81 ildeki farklı okullardan seçilen 112 bin 4. sınıf öğrencisine “Öğrenci Başarı İzleme Araştırması” uygulandı.

Uygulama sonuçlarına göre öğrencilerin yarıya yakını okuduğunu anlamıyor.

Araştırmada, Türkçe testinde yer alan 6 soru “bilgi”, 9 soru ise “anlama” seviyesini ölçme amacıyla hazırlandı. Sonuçlara göre, öğrencilerin yüzde 40’ı metinde açıkça ifade edilmeyen fikirleri bulma, bilgi, düşünce ve deneyimleri kullanma becerilerine dayalı anlama düzeyindeki sorularda başarısız oldu. Tüm soruları doğru yanıtlayan öğrenci oranı ise yüzde 3.55 oranında.

Matematik sınavında ise öğrencilere “bilgi”, “uygulama” ve “akıl yürütme” düzeylerinde, çoktan seçmeli 15 soru soruldu. Bilgi düzeyindeki soruları doğru cevaplayan öğrenci oranı yüzde 63.43 oldu. Uygulama düzeyindeki soruları doğru cevaplayanların oranı ise yüzde 59.25 olduğu görüldü. Akıl yürütme’de ise bu oran yüzde 49.08. Bu durum öğrencilerin yarısının sorularda akıl yürütemediğini gösterdi. Tüm soruları doğru yanıtlayan öğrenci oranı ise yüzde 4.34 olarak belirlendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.