Eğitimin özeti: 550 bin aday sınavda barajı geçemedi

0
136

27-28 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen YKS’nin sonuç raporuna göre, 550 bin aday barajı geçemedi. Ayrıca adayların, 40 soruluk Türkçe testindeki net ortalaması 14’te, Temel Matematik testindeki net ortalaması ise 5,5’te kaldı. 

ÖSYM’nin “YKS Sayısal Veriler” kitapçığına göre, eğitimdeki başarısızlık devam ediyor. 40 soruluk Türkçe testinde adayların net ortalaması 14’ oldu. Adaylar, 20 soruluk Sosyal Bilimler testinde ortalama 7,7 net yaparken 40 soruluk Temel Matematik testindeki net ortalaması 5, Fen Bilimleri testindeki net ortalaması ise 2,6 olarak gerçekleşti.

Alan Yeterlilik (AYT) oturumunda da benzer durumun yaşandığı görülmektedir. Buna göre; 24 sorunun yöneltildiği Türk Dili ve Edebiyatı testinde ortalama 4,7 net, 10 soruluk Tarih-1 testindeki net ortalaması 1,4, 11 soruluk Tarih-2 testindeki net ortalaması ise yine 1,4 olarak belirlendi. Öğrenciler, AYT oturumundaki 40 matematik sorusundan ortalama 7,5 net çıkartırken bu sayı 12 soruluk Felsefe Grubu testlerinde 2,2, 14 soruluk Fizik testinde ise 1 olarak kaydedildi.

Birinciler çeşitli illerden çıktı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Twitter hesabından Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) birinci olan öğrencilere dair açıklama yaptı. 

YKS’nin Temel Yeterlilik Testi (TYT) oturumunda Ankara, Antalya, Aydın, Çorum, Nevşehir’den 5 aday birinciliği paylaşırken; YKS’nin Alan Yeterlilik Testleri (AYT) oturumunda birinci sözelde İzmir, eşit ağırlıkta Osmaniye, sayısalda İstanbul, İzmir ve Malatya oldu. YKS’nin Yabancı Dil Testinin (YDT) oturumunda 4 aday İstanbul’dan, 1 aday da Niğde’den birinciliği paylaştı.

Kaynak: Birgün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.