Erdoğan-Davutoğlu Kavgası Büyüyor; Pandora’nın Kutusu Açılıyor Mu?

0
1232

Erdoğan’ın talimatı ile istifa ettirilen eski AKP’li Başbakan Ahmet Davutoğlu, AKP’nin 23 Ağustos’ta yapılan gecikmiş 18’inci kuruluş partisinde gösterilen tanıtım videosundan silinince sinirlendi ve Sakarya’da yaptığı konuşmada “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok kişi insan yüzüne çıkamaz” dedi.

24 Ağustos’ta Davutoğlu’na cevap veren Erdoğan, “Kimse kendi istikbali, kendi hırsı için memleketi ateşe atamaz” ifadesinde bulundu.

Gazeteci Murat Yetkin, 25 Ağustos tarihinde “yetkinreport.com” adlı internet sitesinde Erdoğan-Davutoğlu gerilimini ele aldı. “Davutoğlu’nun açmakla tehdit ettiği defterlerde ne sırlar gizli? Erdoğan neden karşı çıkıyor?” sorularını soran Yetkin, Davutoğlu’nun “Gelin, hafızanızı bir yoklayın. İleride bir gün Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman en kritik dönemlerden biri 7 Haziran-1 Kasım 2015 arasındaki dönem olacaktır. Başbakanlık görevini aldığım zaman, bunu izah etmek zorundayım, kampanya dolayısıyla bu soruları aldığım 6-8 Ekim 2014 olayları oldu. O olaylar esnasında çözüm süreci adı altında Türkiye’nin kamu düzeninin nasıl yerle bir edildiğini görme imkanı bulduk” dediğini aktardı.

“Bu saatten sonra Davutoğlu CHP, HDP ve İYİ Partiden çağrıları yok sayıp defterleri açmazda, hem Erdoğan’ın uyarısı sonrası söyleyeceğinden vazgeçmiş, hem de muhtemel suça ortaklığı sürdürmüş olur” ifadelerinde bulunan Yetkin, “Öte yandan Türkiye’nin siyasi tarihine bakarak, bu karşılıklı tehditlerin, deflerilerin açılmaması karşılığında bir el sıkışmasıyla sonuçlanması ihtimali var mıdır?” sorusunu da sordu.

“Erdoğan bazı ilişkileri deşifre edecek”

Öte yandan AKP’ye yakınlığı ile bilinen Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, bugün (26 Ağustos) yazdığı yazısında bu konuyu ele aldı.

Selvi, AKP’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği mesajları yorumladı.

Abdülkadir Selvi, yazısında Erdoğan’ın önümüzdeki dönemde tek gündeminin yeni kurulacak partiler olacağını ve Ali Babacan, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu ile ilgili bazı özel dosyalar açacağını iddia etti.

Selvi, “Erdoğan bazı ilişkileri deşifre edecek. Şimdiye kadar hep onlar konuştu ama Erdoğan konuşmadı derken bunu kastediyorum” ifadesini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.