Erdoğan, Trump’ın yolladığı mektubu geri götürecekmiş; Trump ile araları çok samimiymiş, Trump çok dürüstmüş

0
337

Recep Tayyip Erdoğan, TRT ortak yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. “Sayın Trump, benimle olan münasebetlerinde samimi. Bugüne kadar da mükün olduğunca dürüst davrandı” ifadelerinde bulunan Erdoğan, Trump’ın kendisine yolladığı mektubu 13 Kasım’da yapacağı ABD ziyaretinde yanında götüreceğini ve Trump’a göstereceğini söyledi.

AKP Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT ortak yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı:

Trump’a “Biz size kırgınız” dedik

Programda, ABD Başkanı Donald Trump’ın kendisine gönderdiği mektuba ilişkin açıklamada bulunan Erdoğan, “Öyle bir duruma geldi ki iş, terör örgütünün başında olanlarla bakıyorsunuz Almanya, Fransa görüşme yapıyor. Öbür tarafta maalesef ABD’li yetkililer, senatörler vs. görüşme yapıyorlar. Sizler kapınızı açıyorsunuz, onlarla masaya oturuyorsunuz. Onların size gönderdiği mektubu, kendi mektuplarınıza ek yapıp, bize gönderiyorsunuz. Bunları hep konuştuk. Ama bizim Bay Kemal, tabii her şeyi ona anlatacak halimiz yok. Biz bunları Trump’ın kendisine bizzat anlattık. ‘Biz size kırgınız, bir teröristle mektup alışverişinizde bulunuyorsunuz ve kendi mektubunuza ek yapıp bize gönderiyorsunuz’ dedim. Hiçbir şey diyemedi. ‘Zaman zaman görüşme yapıyoruz’ dedi. ‘Aldığınız neticeyi söyler misiniz’ dedim. Netice yok” ifadelerini kullandı.

ABD bize Mazlum’u teslim etmeli

“Mazlum denilen kod adlı kırmızı bültenle aranan terörist. Amerika’nın bu adamı bize teslim etmesi lazım. Adalet Bakanımız da zannediyorum bu arada yazışmaları yapacaklar, isteyecekler. Trump’ın kendisine bizzat anlattık. Biz şu anda biz size kırgınız, çünkü bir teröristle böyle bir mektup alışverişinde bulunuyorsunuz ve o mektubu kendi mektubunuza ek yapıp bize gönderiyorsunuz, hiçbir şey diyemedi.”

Trump bana “Pence’i, Pompeo’yu göndereyim” dedi

“Trump benimle olan münasebetlerinde samimi. Kapak yazısıyla teröristin ona gönderdiği mektubu bana gönderdi. Kendisiyle yaptığımız telefon görüşmesinde ‘Amerika gibi bir devletin başkanına, bir teröristin mektubunu kendi kapak yazısına ek yapması hiç uygun düşmemiştir, bu tavrı kınıyorum’ dedim. 13 Kasım’daki davete icabet edeceğiz. Bir heyet olarak gideceğiz. Bu mektubu da yanımızda götürüp, kendisine vereceğiz. Ben bir teröristle masaya oturmam. O zaman “Ben Pence’i ve Pompeo’yu göndereyim” dedi. Heyet geldi, görüşmelerimizi yaptık. 13 maddeyi bağladık. Hiçbir yerinde terör örgütü ile müzakere ya da anlaşma geçmiyor. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti bir terör örgütüyle anlaşma yapacak kadar alçalmamıştır. 120 saat doldu. Sonra Rusya ile anlaşma başladı. O da 150 saat. Şimdi o devam ediyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.