Erdoğan’ın oğlunun, kızının, arkadaşlarının ve AKP’li yöneticilerin yer aldığı 43 dernek vergiden muaf tutuldu

0
790

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, altı yıllık Cumhurbaşkanlığı döneminde onlarca vakfa vergi muafiyeti hakkı tanıdı. Bu vakıflardan büyük çoğunluğunda, gerici cemaat vakıfları ile Erdoğan’ın çocuklarının ve AKP’li yöneticilerin yönetim kurullarında yer aldığı vakıflar da var.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı Cumhurbaşkanı Kararı İle Vergi Muafiyeti Tanınan Vakıfların Listesi’ne göre, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, görev süresi boyunca tam 43 vakfa vergi muafiyeti hakkı tanıdı. Erdoğan, 2015’de altı, 2016’da sekiz, 2017’da sekiz, 2018’de 11, 2019’da yedi ve 2020 yılında da üç vakıf vergiden muaf tutuldu.

Vakıfların bazıları şöyle

Erdoğan’ın vergi muafiyeti hakkı tanıdığı vakıflar arasında, oğlu Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), Prof.Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı, Yeni Türkiye Eğitim Vakfı (YETEV) ve Okmeydanı Spor ve Eğitim Vakfı (Okçular Vakfı) ile kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın yöneticisi olduğu Kadın ve Demokrasi Vakfı (KADEM) da yer aldı. Ayrıca damatları Berat Albayrak’ın yöneticisi olduğu Nun Eğitim ve Kültür Vakfı ile Selçuk Bayraktar’ın yöneticisi olduğu Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) da bulunuyor. 

AKP’lilerin yöneticisi olduğu ve vergiden muaf tutulan bazı vakıflar ise şöyle: Binali Yıldırım’ın onur üyesi olduğu Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı , eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın Mütevelli Heyet Başkanı olduğu Türk Dünyası Vakfı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından kurulan Medipol Üniversitesi’nin kurucu vakfı Türkiye Eğitim, Sağlık, Bilim Ve Araştırma Vakfı (TEBA) ve AKP Ankara İl Başkan Yardımcısı Cemalettin Kömürcü’nün başkanı olduğu Türkiye Verimlilik Vakfı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın arkadaşı Hasan Gürsoy’a ait Gürsoy Eğitim, Tarih, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı.

Listede vergiden muaf tutulan gerici vakıflar ise şunlar: İsmailağa Cemaati’ne ait İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfı, Işık Cemaati’ne ait İhlas Vakfı, Enderun Eğitim Vakfı, İlkseç İlim, Kültür, Sağlık, Eğitim, Çevre Ve Sosyal Yardım Vakfı ve Hoşgör Fatih İlim Araştırma Vakfı, AKP’ye yakınlığıyla bilinen İnsan Eğitimi Kültür Ve Yardımlaşma Vakfı, Yeni Dünya Vakfı, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı, Reyhan Kültür Vakfı, Güneysu İlim Öğrenenlere Yardım Vakfı ile Bilim ve İnsan Vakfı. 

Kaynak: Birgün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.