Erzurum yakınlarına düşen göktaşı ile ilgili açıklama: “Korkacak bir şey yok, tipik bir şey”

0
235

Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgesinde dün akşam çok sayıda kentte ‘göktaşı düştü’ ihbarları yapıldı. Türkiye Meteor Takip Sistemleri Projesi Yürütücüsü de olan Doç. Dr. Ozan Ünsalan, gözlemlenen görüntünün tipik bir göktaşı olduğunu olduğunu belirterek, NASA ile temas halinde olduklarını söyledi.

Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgesinde dün akşam saatlerinde çok sayıda kentte gökyüzünde meydana gelen şiddetli patlamayla gök gürültüsüne benzer bir ses duyulduğu bilgisi verildi. 

Trabzon, Artvin, Erzurum, Sivas ve Bingöl başta olmak üzere pek çok kentte gözlemlenebilen olayla birlikte, “göktaşı düştü” ihbarları yapıldı.

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ozan Ünsalan, dün gözlemlenen görüntünün tipik bir göktaşı olduğunu olduğunu belirtti.

Ünsalan, “Erzurum’dan Artvin’e doğru gittiği görülüyor Artvin tarafından da yüksek ihtimalle Soçi tarafına ya da Gürcistan tarafına doğru düşüyor” dedi. Türkiye Meteor Takip Sistemleri Projesi Yürütücüsü de olan Doç. Dr. Ünsalan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konuyu yakından takip ettiklerini ve görgü tanıklarıyla da görüşerek değerlendirme yaptıklarını belirtti.

Ünsalan şunları kaydetti:

“Tipik bir meteor olayı. Erzurum’a yakın bir yerden bahsediyoruz. Bir tepede büyük bir parlama görüyorlar. Erzurum’dan Artvin’e doğru gittiği görülüyor, Artvin tarafından da yüksek ihtimalle Soçi tarafına ya da Gürcistan tarafına doğru düşüyor. İlk belirlemelerimize göre denize de düşmüş olabilir diye düşünüyoruz. Arkasından da 2-3 dakika içinde de patlama sesi geliyor o da tipiktir. Hatta görgü tanıklarına sordum ‘ufak bir yer sarsıntısı oldu mu’ diye çünkü bu yer sarsıntısı da normaldir beklenen bir şey ama meteorun şiddetine büyüklüğüne göre ve yapısına göre de değişiyor. Küçük bir depremi tetikleyebiliyor. Olay bu şekilde gelişiyor.”

Ünsalan ayrıca NASA ile temas halinde olduklarını, ellerindeki video görüntülerini değerlendirdiklerini belirtti.

Kaynak: Sol Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.